BETA

04.02.2015

00:34

עודכן:

זאב בעור כבש? המסגד האמריקני ממנו יצאו מנהיגי אל-קאעדה מצהיר על התמתנות

בתחילת שנות ה-2000 עמד בראש מסגד "דאר אל היג'רה" שבוירג'יניה לא אחר מאשר האימאם אנואר אל-אוואלאקי, המטרה מספר אחת לחיסול בתימן אחרי בן לאדן. באותה עת גם יצא אל הפועל הפיגוע ב-11 בספטמבר, אותו ביצעו שניים מהמתפללים המקומיים. האם מדובר במעוז מחתרתי של האסלאם הקיצוני או במוסד רוחני שממציא את עצמו מחדש לאחר חיסולו של אל-אוואלאקי? פרק ראשון בסדרת הכתבות "אסלאם אמריקני"

הכירו את "דאר אל היג׳רה", אחד המרכזים המוסלמיים הגדולים בארה״ב. הוא נמצא בוירג׳יניה, לא הרחק מוושינגטון הבירה ושמו אוזכר תכופות בפרשיות הטרור של השנים האחרונות. בפעם הראשונה ניתנה לצוות טלוויזיה ישראלי האפשרות להיכנס אליו, אם כי כמובן לא מצוין באזני איש שמדובר בצוות מישראל.


האימאם הכריזמטי עבדול מאליק ג׳והרי הוא אחת הדמויות המרכזיות ביותר היום בקהילה המוסלמית בארה״ב. שניים מהמחבלים בפיגוע במגדלי התאומים התפללו במסגד שלו, אף שמבחינתו הם עשו זאת רק מכיוון מוסלמים הזקוקים למקום תפילה, ולא בשל רדיקליות של המסגד עצמו.

 

>> פרק 2: מלחמה בדאע"ש, מלחמה בגזענות


אלא, שמי שעמד בראש המסגד בתקופה שלפני ה-11 בספטמבר היה לא אחר מאנואר אל-אוואלאקי, לימים המבוקש מספר אחת של ארה"ב בתימן והמטרה הכי חשובה לחיסול אחרי אוסמה בן לאדן. בדברים שנשא בשנת 2002 במסגד הוא טען כי המלחמה של ארה"ב במדינות ערב היא למעשה מלחמה באסלאם ובמוסלמים באשר הם, רק בשל היותם מוסלמים. מבחינת ג'והרי, אוואלאקי בסך הכול ניסה להסביר שלארה"ב יש זכות להגן על עצמה כאשר היא מותקפת.

 

המתפלל נידאל חסן ביצע טבח ב-13 חיילים אמריקנים

ג'והרי מתעקש להמשיך ולהציג אל אל-אוואלאקי כצעיר מבולבל, גם לנוכח סרטוני ההסתה הרבים אותם העלה לרשת ממקום מחבואו שבתימן, שהקנו לו את הכינוי "בן לאדן של האינטרנט" וגרמו לנשיא אובמה לקבל החלטה חריגה לחסל אזרח אמריקני.

 

"הוא עשה טעות כששב למשפחתו שבתימן", הסביר ג'והרי והמשיך "בגלל הרקע הפוליטי שלו הוא הושם במעצר בית ועונה. כשהעינויים הסתיימו הוא הפך לאדם אחר. הוא פנה לעזרה מארצות הברית, אבל העזרה לא הגיעה".


ניכר כי השפעתו של אל-אוואלאקי הכריזמטי על המתפללים לא פגה, בין אם היה מאז ומעולם מטיף שנאה או הפך לכזה בעקבות "העינויים" שלכאורה חווה. לראיה אחד האנשים שהמשיכו להתייעץ בסמכות הרוחנית שלו הוא הסרן האמריקני נידאל חסן, קב"ן בהכשרתו, שבנובמבר 2009 ירה למוות ב-13 חיילים אמריקנים ופצע עוד 30 בבסיס בו שירת בפורט הוד, טקסס. על פי ג'והרי, מדובר בסך הכול בתסמין של ההפרעה הפוסט-טראומתית ממנה סבל, והחשש שלו מפני יציאה למלחמה.

 

 

מסגד "דאר אל היג'רה" בווירג'יניה
 

מסגד "דאר אל היג'רה" בווירג'יניה(חדשות 10)

 

על פי ג'והרי, אם כן, ניתן להסביר ולתרץ את כל מופעי הטרור באמצעות טראומות והפרעות נפשיות אלו ואחרות של המחבלים. באופן אירוני, דווקא מותם האלים הוא שמאפשר למסגד לשקם את תדמיתו הבעייתית. ג'והרי לא מאמין כי "דאר אל היג'רה" מהווה היום מעוז של האסלאם הקיצוני, ולראיה הוא עצמו יושב מעת לעת עם אנשי ה-FBI ומסייע להם בזיהוי של חשודים בפעולות טרור.


האם הוא משקר, או שהתמתן במהלך השנים? לא ברור. 14 שנים חלפו מאז הוקלט ג'והרי כמצהיר באזני המתפללים "שהעולם יודע שהציונות משמעותה גזענות. יחד עם זאת עלינו לשמור על ידינו נקיות, למוטט גשרים אבל לא לפגוע בחפים מפשע בדרכם לעבודה". כל זאת, כאמור, במהלך אירועי האינתיפאדה של שנת 2000.