13.12.2010

04:27

עודכן:

הרב עובדיה יוסף סירב לחתום על מכתב הרבנים

המנהיג הרוחני של ש"ס דחה את הבקשות לחתום על פסק ההלכה הקורא שלא להשכיר דירות לערבים. "תארו לכם שלא ייתנו ליהודי בצרפת או באנגליה לשכור דירה, כיצד נוכל להגיב לזה?", שאל

מכה נוספת למפיצי מכתב הרבנים הקורא שלא להשכיר דירות לערבים. אחרי שמקורביו של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, גינו את המהלך, סירב גם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, לחתום על פסק ההלכה.

על פי המדווח ב"גלי צה"ל", גורמים הקשורים להפצת המכתב פנו לרב אולם זה השיב להם: "תארו לכם שלא יתנו ליהודי בצרפת או באנגליה לשכור דירה, כיצד נוכל להגיב לזה?". פסק ההלכה שעורר את הסערה הציבורית אוסר על השכרת ומכירת דירות לערבים. "חל איסור הלכתי חמור להשכיר דירות לערבים ... המשכיר למי שאינו יהודי עשוי להיות חייב בנידוי", נכתב בעצומה עליה חתמו כ-100 רבנים. עם זאת, מאז משכו הרב שמחה הכהן קוק מרחובות והרב יעקב אדלשטיין את חתימותיהם מהמכתב.

 

רבים גינו את המהלך. נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר כי הדבר יוצר "משבר מוסרי יסודי במדינת ישראל, הנוגע למהותה ולתוכנה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית". בהודעת הגינוי כתב הנשיא: "אינני רואה סתירה בין דמוקרטיה ליהדות. כל אדם נברא בצלם אלוקים - זה אחד מעיקרי היהדות והבסיס לדמוקרטיה".

נתניהו: "איך היינו מרגישים אם היו אומרים לא למכור ליהודים?"

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצא נגד המכתב. "יש פסוק שאומר 'ואהבת את הגר ותורה אחת תהיה לכם, לגר ולאזרח הארץ'. אזרחי הארץ הם יהודים ויש בינינו לא יהודים. איך היינו מרגישים אם מישהו היה אומר לא למכור דירה ליהודים? היינו מתקוממים ואנחנו מתקוממים על כך כשאומרים זאת במחוזות שכנים", אמר.

 

לאחר הסערה שנוצרה, החל להתגבש מכתב רבנים נוסף שבראשו עומד ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן. מכתב זה יהיה בנוסח מרוכך יותר וישתדל להימנע מאיסורים קונקרטיים שמשתמע מהם הקשר גזעני. כך מקווים הרבנים, לזכות בתמיכה רבה יותר.