היועמ"ש הורה לבחון היבטים פליליים במכתב הרבנים

אחרי הסערה שעוררה קריאת הרבנים שלא להשכיר דירות לערבים, התייחס היועץ המשפטי לממשלה לדברים ואמר כי הם אינם עולים בקנה אחד עם התנהלות ציבורית ראויה. וינשטיין הנחה לבחון קיומם של היבטים פליליים ומשמעתיים העולים מהמכתב

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התייחס היום (חמישי) למכתב הרבנים שקראו לא להשכיר דירות לערבים. במכתב שהעבירה נעה מישור, עוזרת של היועץ המשפטי, לח"כ אילן גילאון, נכתב כי "היועץ המשפטי לממשלה סבור כי על פני הדברים, האמירות המיוחסות לרבנים מעוררות בעייתיות רבה במספר היבטים, ועל פניו - לפחות בכל הנוגע לנושאי תפקיד ציבורי - אינן עולות בקנה אחד עם התנהלות ציבורית ראויה".

עם זאת, במכתב מצויין כי ההיבט המשפטי של הסוגיה מורכב יותר. "היועץ המשפטי לממשלה הנחה את הגורמים הרלבנטיים במשרדנו לבחון קיומם של היבטים פליליים ומשמעתיים העולים לכאורה מן האמירות המיוחסות לרבנים, כאמור במכתבך, וזאת במהירות המתבקשת".

 

בגילוי דעת שפירסמו הרבנים נאמר כי "חל איסור הלכתי חמור להשכיר דירות לערבים". עוד נטען כי "המשכיר למי שאינו יהודי עשוי להיות חייב בנידוי. "חובה על שכניו ומכריו של המוכר או המשכיר להזהירו, להתרחק ממנו ולמנוע סחר איתו ולא להעלותו לתורה עד שיחזור בו".

 

מוקדם יותר הגיבו ביד ושם למכתב ואמרו כי "מדובר בפגיעה חמורה בערכי היסוד של חיינו כיהודים וכבני אדם במדינה דמוקרטית".

 

"ניסיון העבר מלמד אותנו עד כמה חשובים ומאידך עד כמה שבירים הם הערכים הבסיסיים של קיום הדדי וכבוד לאחר. אנו יודעים שהעם היהודי, שידע סבל ורדיפות וחווה נידוי ושלילת זכויות יסוד, ביטא את עמדתו בנושאים אלו גם בקולות אחרים מאלו הנשמעים היום בגילוי הדעת", נמסר בתגובה.

"איך היינו מרגישים אם מישהו היה אומר לא למכור דירה ליהודים?"

גם מקורביו של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, גינו את הדברים ואמרו כי יש לקחת את העט מהחותמים על גילוי הדעת.

 

אתמול פרסם גם נשיא המדינה, שמעון פרס, הודעת גינוי חריפה למכתב. "הודעת הרבנים בדבר איסור למכור דירות לערבים יוצרת משבר מוסרי יסודי במדינת ישראל, הנוגע למהותה ולתוכנה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית", הבהיר פרס.

 

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה את המכתב במהלך חידון התנ"ך למבוגרים. "יש פסוק שאומר 'ואהבת את הגר ותורה אחת תהיה לכם, לגר ולאזרח הארץ'. אזרחי הארץ הם יהודים ויש בינינו לא יהודים. איך היינו מרגישים אם מישהו היה אומר לא למכור דירה ליהודים? היינו מתקוממים ואנחנו מתקוממים על כך כשאומרים זאת במחוזות שכנים", אמר נתניהו.