עשרות רבנים: אסור להשכיר דירות לערבים

הרבנים מצטרפים ל-18 רבנים מהעיר צפת שהוציאו לפני מספר שבועות פסק הלכה הכולל איסור דומה. ח"כ הורוביץ קרא לפתוח בחקירה פלילית נגד הרבנים: "זו גזענות מהסוג הנחות ביותר"

עשרות רבני ערים חתמו בשבועות האחרונים על פסק הלכה האוסר על השכרת דירות לערבים לאחר פרסום פסק הלכה של רב העיר צפת שמואל אליהו, האוסר על השכרת דירות לגויים. לפי דיווח בגלי צה"ל, בגילוי דעת שפירסמו הרבנים נאמר כי "חל איסור הלכתי חמור להשכיר דירות לערבים". עוד נטען כי "המשכיר למי שאינו יהודי עשוי להיות חייב בנידוי".

"חובה על שכניו ומכריו של המוכר או המשכיר להזהירו, להתרחק ממנו ולמנוע סחר איתו ולא להעלותו לתורה עד שיחזור בו", נאמר בגילוי הדעת של הרבנים. המרכז לפלורליזם יהודי פנה עקב כך ליועץ המשפטי לממשלה ודרש להעמידו לדין.

 

רב היישוב בית-אל, שלמה אבינר, שחתם על גילוי הדעת הסביר מדוע פעל כך.  "צריך לתת עדיפות לאחינו היהודים בהשכרת דירות, ותמיד יש יהודי שמחפש דירה", אמר, "בעיה שניה היא שרבע מהאזרחים הם ערבים, וצריך למנוע מהם מלהשתרש כאן".

 

הרב אבינר הסביר כי אמירת הדברים בצורה כה בוטה, שמפלה ציבורים שלמים, היא חלק משליחותם כרבנים."אנו אומרים מה שאנחנו חושבים. אפילו שאנחנו עובדי מדינה, אנו נמעל בתפקידנו כמדריכי ציבור אם הם נשתוק".

 

בעקבות הקריאה דורש ח"כ ניצן הורוביץ לפטר את הרבנים. "זו גזענות מהסוג הנחות ביותר, שמגיעה מפיהם של רבנים שמקבלים את משכורתם מהמדינה, וכל עיסוקם הוא ללבות שנאה ולהרוס את הדמוקרטיה הישראלית", אמר הורוביץ. "הרבנים האלו מנצלים את מעמדם לצורך הסתה חמורה שמחייבת לפתוח נגדם בחקירה פלילית".