הרצוג ולבני הסכימו על רוטציה בראשות הממשלה: "רק ביחד ננצח"

יושבי ראש העבודה והתנועה הודיעו על איחוד הרשימות לקראת הבחירות. הרצוג הכריז: "אכהן כראש ממשלה בשנתיים הראשונות, לבני תכהן בשנתיים הבאות". לבני: "השותפות תאחד את המחנה הציוני כולו שקץ בשלטון הימין הקיצוני"

יו"ר העבודה, יצחק הרצוג, ויו"ר התנועה, ציפי לבני, הכריזו הערב (רביעי) רשמית על איחוד רשימותיהם לקראת הבחירות לכנסת ה-20. בהצגת ההסכם, הודיע הרצוג על כך שבמידה ורשימת העבודה תעמוד בראשות הממשלה הבאה, יחלוק את הכהונה עם לבני. "מפלגת העבודה בראשותי תוביל בבחירות את הרשימה המשותפת שאעמוד בראשה. כאשר אקבל את המנדט אכהן כראש ממשלה במשך שנתיים, ובשנתיים הבאות ציפי לבני תכהן כראשת ממשלה", הסביר הרצוג.

 

לבני, מצדה, אמרה ש"יצחק הרצוג יכול וצריך להיות ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. אנחנו צריכים להתגייס ביחד כדי ליצור את אותו כוח משותף שיבטיח את זה. הרצוג הוא אדם ראוי, מוכשר וערכי ויהיה ראש ממשלה מצוין. אני מאמינה בכך בלב שלם והאמונה הזאת היא הבסיס לשותפות הזאת".

 

על פי ההסכם, פרט ללבני, שתקבל את המקום השני ברשימה, ישוריינו עוד שני מקומות ריאליים לאנשי התנועה - אחד בעשירייה הראשונה והאחר בעשירייה השנייה. חברי כנסת במפלגת העבודה אמרו בתגובה לדיווחים ש"אין לנו ברירה אלא לקבל את ההסכם".

 

צריך ללכת ביחד כי רק ביחד ננצח", אמר הרצוג. "ציפי לבני ואני מציעים לכם אזרחי ישראל תקווה חדשה ועתיד טוב יותר, תקווה לממשלה מעורבת ואכפתית, רצינית ויוזמת שתעשה הרבה יותר ותדבר הרבה פחות. אנו מביאים דיאלוג במקום שנאה, ביטחון במקום פחד, שיתוף במקום שיתוק. את השיתוק נחליף ביוזמה, את הבידוד המדיני נחליף ביוזמה. את חוסר היציבות בביטחון ואת הקיבעון נחליף בחזון".

 

"העובדה שאנו כאן כמנהיגות משותפת מבוססת על ההכרה בכך שהשותפות תאחד את המחנה הציוני כולו, שקץ בשלטון הימין הקיצוני ומחפש הזדמנות אמתית להחליפו", הוסיפה לבני. "גדלנו בשני בתים עם מורשת שונה, אבל חזון משותף. אנו מקימים רשימה משותפת שמסמלת הבנה עמוקה של התמודדות עם האיומים האמתיים של הציונות, מה שמחייב לשים בצד את העוינות ההיסטורית ולפעול יחד לטובת אזרחי המדינה ונגד מפלגות הימין הקיצוני. הקיצוניים השתלטו על כל חלקה טובה גם בליכוד שהיה פעם הבית שלי, והופכים המדינה שלנו למבודדת מסוגרת ומנוכרת גם לאזרחיה שלה. הבחירות הן הזדמנות היסטורית להחזיר ישראל לעצמה".

 

יושבת ראש העבודה בבחירות הקודמות, ח"כ שלי יחימוביץ', בירכה על המהלך. "מהערב ברור - תם עידן נתניהו. מדובר בחיבור חשוב וחכם המפיח רוח עזה של תקווה", אמרה יחימוביץ'. "לעיתים מתרחש נס, השלם נעשה גדול מחלקיו והתמונה הפוליטית משתנה כהרף עין. לנתניהו יש תחליף שפוי ונבון והוא יצחק הרצוג. זו נקודת זינוק מדהימה לתחילתו של קמפיין בחירות, שבסופו תורכב ממשלה טובה הדואגת לעמה".

 

סקר חדשות 10 שפורסם אתמול מצא שהליכוד בראשות סער או נתניהו מקבל 20 מנדטים בעוד שהעבודה עם לבני ומופז גורפת 22 מנדטים. הבית היהודי היא המפלגה השלישית עם 15 מנדטים. בהמשך מפלגתו של משה כחלון עם 13, ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן 11, יש עתיד 10, ש"ס 7, יהדות התורה 7 ומרצ 6. חד"ש מקבלת 5 מנדטים ורע"מ-תע"ל 4.