BETA

29.10.2014

20:39

עודכן:

אבו מאזן לחדשות 10: "לא רוצה התקדמות בדם - לא בירושלים ולא במקומות אחרים"

בראיון מיוחד על רקע ההסלמה בירושלים והפנייה למועצת הביטחון של האו"ם, טוען יו"ר הרשות הפלסטינית: "אנחנו לא רוצים אינתיפאדה". על הטענות שהסית את תושבי הבירה: "כל האשמות נתניהו בטלות". על הפנייה לאו"ם: "כאשר תוקפים אותי אני הולך למועצת הביטחון". ועל הפיוס: "הממשלה מחויבת לעמדותיי, לחמאס אין השפעה"

שעה קלה לאחר פיגוע הדריסה בירושלים בשבוע שעבר, שיגר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודעה ובה האשים את יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בהסתה שהובילה לפיגוע, בו נהרגו חיה זיסל ברון בת השלושה חודשים וקארן מוסקרה בת ה-20. האירוע, שהגיע בצל עימותים הולכים וגוברים בין שוטרים לתושבים במזרח ירושלים, עוררו גל אלימות בבירה, אולם בראיון שהעניק לחדשות 10, דוחה אבו מאזן את ההאשמות שהטיחה בו ישראל.

 

"אנחנו לא רוצים אינתפאדה. אנחנו לא קוראים לאינתפאדה", מבהיר יו"ר הרשות הפלסטינית. "אני אמרתי לאנשים בצורה כנה: אלה הם המקומות הקדושים שלנו ואנחנו רוצים לשמור עליהם בצורה שקטה. "איפה המתיחות בדבריי? אני אומר: עלינו לשמור עליהם. אתה מגיע אליי ותוקף אותי ואני אומר: תפסיק לתקוף ולא יקרה דבר. אולם נתניהו, כל האשמותיו בטלות".

 

לטענתו, ישראל היא זו שמלבה את השיח על אינתיפאדה שלישית המבעבעת מתחת לפני השטח. "אם היינו קוראים לאינתפאדה, היינו קוראים לבצעה במשך 50 יום", הוא אומר בהתייחסו למבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. "ראש הממשלה נתניהו שכח שבמהלך 50 הימים האלה לא נורה כדור אחד מהגדה המערבית. אנחנו לא רוצים אינתפאדה. התקשורת הישראלית ורבים ממנהיגי ישראל הם אלו שמבקשים ומסיתים לאינתפאדה שלישית. אנחנו לא בעד אינתפאדה שלישית".

 

 

עימותים בעיסאוויה שבמזרח ירושלים, בשבוע שעבר
 

עימותים בעיסאוויה שבמזרח ירושלים, בשבוע שעבר(רויטרס)

 

אני אומר לעם הישראלי: אם תעשו איתנו שלום, אנחנו נבוא עם 57 מדינות ערביות ואסלאמיות שיכירו מיידית בישראל וינרמלו את יחסיהן מיד עם ישראל

כשברקע המתיחות בירושלים, הודיעה ישראל השבוע על הרחבות בנייה במזרח העיר ואילו הרשות הפלסטינית הביאה לכינוס מועצת הביטחון של האו"ם לדון במתיחות באזור, כשברקע הפנייה הפלסטינית לקבלת הכרה בין-לאומית במדינה ריבונית בגבולת 67'.  "מה שקורה בירושלים חמור מאוד. אנחנו לא רוצים שהעניינים יתפתחו יותר מכך. אני אומר לעם הישראלי: אני לא רוצה התקדמות בדם לא בירושלים ולא במקומות אחרים. אני רוצה משא ומתן שקט", הוא מבהיר. "מה שקורה הוא הסתה של ממשלת ישראל. אני הלכתי למועצת הביטחון. לאן אני אלך? כאשר תוקפים אותי אני הולך למועצת הביטחון".

 

אבו מאזן מאשים את נתניהו בכישלוןהמשא ומתן הקודם ותוקף את הרחבות הבנייה עליהן הכריז ראש הממשלה. "זאת פעולה בלתי חוקית ועל ממשלת ישראל להפסיק את ההתנחלויות ויותר מכך להסיר את כל ההתנחלויות שבנתה בשטחים הפלסטיניים כדי שנוכל לבנות שתי מדינות שיחיו זו לצד זו בבטחון יציבות ושלום", הוא אומר. "אל תשאל אותי מה קרה, תשאל את ג'ון קרי. מה הוא אמר? הוא אמר: המשא ומתן הפסיק בגלל שאדון נתניהו סירב להפסיק את ההתנחלויות וסירב לשחרר את הפעימה הרביעית עליה הסכמנו".

 

 

אבו מאזן ושר החוץ האמריקני.
 

אבו מאזן ושר החוץ האמריקני. (רויטרס)

 

 

נתניהו.
 

נתניהו. "יכול להמשיך ולהאשים אותי"(חיים צח, לע"מ)

 

ממשלת האחדות היא ממשלה שלי בלבד והיא מורכבת ממועמדים עצמאיים וטכנוקרטים, ואין שם אף אחד מהארגונים. היא מחוייבת לעמדותיי

כשנשאל האם הוא עדיין רואה באמריקנים מתאימים לתפקיד התיווך בין הצדדים במשא ומתן, הוא משיב שלאור היחסים הקרובים בין וושינגטון וירושלים, על הפלסטינים לפעול גם בערוצים מקבילים. "אנחנו לא רואים באמריקה אוייב, אנו רואים בה ידידה, אולם קשריה עם ישראל חזקים בהרבה. יש להן ברית ואנחנו מודעים לכך. אנחנו חושבים שאמריקה מסוגלת למלא תפקיד. אולם ביקשנו שהקוורטט יפגש ואם זה לא יקרה, לאן נלך? נלך למוסדות הבינלאומיים ואני חושב שזה לא אסור ללכת למוסדות הבינלואמיים", הוא אומר. "אני אומר לעם הישראלי: אם תעשו איתנו שלום, אנחנו נבוא עם 57 מדינות ערביות ואסלאמיות שיכירו מיידית בישראל וינרמלו את יחסיהן מיד עם ישראל. אני מבקש מהעם הישראלי לבקש מממשלתו שלא תאבד את ההזדמנות לשלום כי מה שסביבנו רע יותר".

 

בעוד אבו מאזן מדבר בנחישות על חזרה למשא ומתו, על האפשרות לחידוש השיחות בין הצדדים מעיבה החזרה של חמאס לחיק השלטון הרשות הפלסטינית. בישראל מסרבים להכיר רשמית בממשלת הפיוס וחוששים מהשתלטות של הארגון גם על הגדה המערבית. "הממשלה בעצמה, ראש הממשלה שלה ביום שהממשלה הוקמה אמר שאנחנו מחוייבים לחוק הבינלאומי, מכירים בישראל, מאמינים במשא ומתן, מאמינים בהתנגדות עממית שקטה בלבד. זה מה שעשתה הממשלה. הנקודה השנייה שהסכמנו עליה היא קיום בחירות ואנחנו עכשיו מדברים על הנושא. זה נושא שקשור לפיוס", אומר אבו מאזן.

 

 

אבו מאזן ומשעל. הפסקת אש כבר הערב
 

אבו מאזן ומשעל. הפסקת אש כבר הערב(Getty Images)

 

 

ירי רקטות מרצועת עזה ב
 

ירי רקטות מרצועת עזה ב"צוק איתן". "אין רשות לעשות דבר מלבד התקוממות עממית"(רויטרס)

 

 

פועל באתר בנייה בשכונת הר חומה במזרח ירושלים, השבוע.
 

פועל באתר בנייה בשכונת הר חומה במזרח ירושלים, השבוע. "לא חוקי"(רויטרס)

 

כשהוא נשאל על הטענה של השב"כ כי הצליח לסכל ניסיון של חמאס לבצע הפיכה ביהודה ושומרון, אומר יו"ר הרשות הפלסטינית כי ממשלת האחדות מחויבת לעמדותיו שלו. "חמאס עשתה הפיכה ב-2007. הגבנו בכך שהלכנו לליגה הערבית והיא החליטה לעשות פיוס ומינתה לכך את מצרים. בסדר? היא הפטרון", הוא אומר. "בחודש אפריל הקודם, לאחר שהסכמנו בדוחה על תנאי ההסכם, שלחתי משלחת לעזה והם חידשו איתם את ההסכם הקודם שהוא: נקים ממשלת אחדות לאומית של טכנוקרטים ולא כמו שאומרים אצלכם שזאת ממשלת חמאס ופתח. לא. היא ממשלה שלי בלבד והיא מורכבת ממועמדים עצמאיים וטכנוקרטים, ואין שם אף אחד מהארגונים. היא מחוייבת לעמדותיי".

 

ומה לגביי פעולות חמאס בחודשים האחרונים נגד ישראל, בהן חטיפת ורצח שלושת הנערים בגוש עציון וירי הרקטות לעבר ישראל מרצועת עזה? "חמאס, במידה ויש בחירות, בוודאי שתשתתף בהן. קרה מה שקרה, חמאס חטפה שלושה ישראלים ואנחנו לא מאפשרים זאת, אנחנו ממשלה, ממשלה שנמצאת כאן. אף אחד לא יכול לעשות פעולה מאחורי גבה של הממשלה", הוא טוען ומתייחס לרקטות: "הטילים הללו נורו ב-2007, 2008, 2010, 2014 ותמיד הם יירו. ואני קורא לטילים הללו טילי סרק. אין רשות לעשות דבר מלבד התקוממות עממית. עם זאת נתניהו רוצה לטפול עליי את האחריות והוא יכול להמשיך בהאשמותיו".