BETA

05.10.2010

15:28

הונאה ברשת: זיוף פרופילים באתרי היכרויות

מאות כרטיסי משתמש שכוללים תמונות של בנות לצד פרטים אישיים מפוברקים מופצים בחודשים האחרונים ברחבי הרשת כדי לעודד את הגולשים לשלם תמורת חברות באתרי היכרויות. באחד הכרטיסים, למשל, מופיעה תמונתה של השחקנית נועה וולמן תחת שם בדוי. במשטרה מבהירים שמדובר בעבירה חמורה ומדגישים כי אם תוגש תלונה – יפתחו בחקירה

אם קיבלתם הזמנה וירטואלית מבחורה זרה ומושכת, בדרך כלל לבושה בביקיני, להצטרף לאחר מאתרי ההיכרויות ברשת, כדאי שתבדקו טוב במה מדובר לפני שתנדבו את פרטי כרטיס האשראי שלכם. בדיקת מערכת נענע 10 מעלה כי בחודשים האחרונים זויפו כרטיסי משתמש של מאות בחורות שנשלחו ברחבי הרשת. בין האתרים שאליהם משויכים הכרטיסים ניתן למצוא את "מקושרים" מקבוצת וואלה ו"לאב מי".


בכרטיסי המשתמש המזויפים מופיעות תמונות של בנות לצד פרטים אישיים כמו שמן, אזור מגוריהן, גילן ופרטים נוספים. בדיקת הכרטיסים מעלה כי הפרטים שמופיעים בהם אינם אמיתיים, והבנות כפי שהן מוצגות באתר אינן קיימות בעולם הלא וירטואלי. כך למשל, הופתענו לגלות באחד הכרטיסים שנשלחו תחת השם מאיה זמיר את תמונתה של השחקנית נועה וולמן.


באמצעות אותם "פרופילי קש" נשלחות עשרות עד מאות הודעות למשתמשים שונים - בנים ובנות כאחד - בניסיון לפתות אותם להכיר את בעלת הכרטיס. רק לאחר שישלמו דמי חבר, יגלו המצטרפים החדשים כי הבחורה ששלחה להם את ההזמנה כלל אינה קיימת.

 

חשוב לציין שגניבת זהות וזיוף זהות, שמשמשים בדרך כלל למטרות הונאה ומרמה תוך יצירת מצג שווא, מהווים ברוב המקרים עבירה פלילית. גניבה שכזו עלולה להתבצע על ידי גורמים המעוניינים ליצור אשליה שאינה קיימת, במטרה למשוך או לפתות גולשים למטרות פרסום ורווח.

 

גניבת זהות מתבצעת באופן פשוט למדיי, כאשר המפרסם משתמש על דעת עצמו בתמונות פרופיל של בנות שאיתר ברשת. זיוף הזהות מתבצע כאשר הוא יוצר עבור התמונות האלה פרופיל וירטואלי של אדם שכביכול קיים במציאות, כאשר בפועל מדובר ב"פרופיל קש" פרי דמיונו של אותו מפרסם. מי שעומדים מאחורי הזיופים הם לאו דווקא אתרי ההיכרויות עצמם. לשם פרסום והפצה הם נעזרים בקבלני משנה, כך שלגורמים נוספים יש עניין בקידום המכירות של האתר.

"מעולם לא אישרתי להשתמש בתמונה שלי"

נועה וולמן מכחישה בתוקף כל קשר לפרופיל הפיקטיבי שנפתח על שמה. "מעולם לא אישרתי להשתמש בתמונה שלי וגם לא הייתי עושה את זה. מי שלקח את התמונה הזו עשה את זה ללא אישור ובלי רשות שלי או של הסוכנות שלי. מעולם לא הייתי באתרי סקס או היכרויות ולא הזמנתי אנשים לאתרי הכרויות", היא מסרה בתגובה לנענע 10.

 

במשטרה מבהירים כי גניבה וזיוף של זהויות באופן המתואר מהווים פשע חמור: "מעשים שמטרתם להונות את הציבור ולהוציא ממנו כספים במרמה הם מעשי הונאה, בדיוק כמו הונאות שנעשות בצורה אחרת". מהמשטרה נמסר כי אם תוגש תלונה בנידון, הם יפתחו בחקירה.


כיצד ניתן להימנע מגניבת זהות? במשטרה ממליצים על כמה כללי מפתח. קודם כל, יש להצניע את הפרטים האישיים בפרופיל, ובמקביל לדאוג לסמן את הגדרות הפרטיות ברשתות חברתיות, כך שחברים בלבד יהיו בעלי גישה לתמונות ומידע נוסף. בכל מקרה של חשד לגניבה מומלץ להתלונן בתחנת המשטרה הקרובה למקום המגורים.

"אין לנו שליטה על הפרסומות"

באתר מקושרים מסרו בתגובה כי אכן יש "ספאמר" שמקדם את האתר באמצעות פתיחת חשבונות פיקטיביים, אולם כשהחשבונות האלה מתגלים הם נסגרים מיידית על ידי מחלקת התמיכה של האתר. מאתר אחר למין מזדמן שאליו פנינו לא נמסרה תגובה.


בעלי אתר לאב מי מכחישים בצורה גורפת כל קשר למעשים, ומבהירים כי אין להם שליטה על זיוף הזהויות: "אנו מפעילים אתר רציני ומכובד ומשקיעים משאבים ניכרים לטובת קהל המשתמשים בו. במסגרת זו אנו עובדים עם מפרסמים רבים שחלקם עובדים עם מעין מפרסמי משנה (וכן הלאה), שמפרסמים בין היתר לינק לאתר שבהפעלתנו. משכך הרי שאין לנו שליטה על פרסומות מהסוג הזה, והן לא מפורסמות ו/או מאושרות ו/או מעוצבות על ידנו". באתר מדגישים: "ככל שהבינונו לאיזה פרסום הכוונה, הרי שהוא אינו כולל שום רמיזה לקשר בין הפרופיל של הפרסונה לבין אתר האינטרנט שבהפעלתנו".