BETA

14.09.2010

02:12

עודכן:

השופטים גזרו מאסר עולם על זדורוב: "שיסף את גרונה של תאיר"

ארבע שנים לאחר שגופתה של הנערה תאיר ראדה התגלתה בבית ספרה בקצרין, הכריע בית המשפט בנצרת פה אחד כי רומן זדורוב הוא אכן הרוצח. בהכרעת הדין נאמר כי זדורוב שיקר במצח נחושה ונהג במניפולטיביות

דיווח מבית המשפט

הפרשה מגיעה לסיומה: שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת הרשיעו הבוקר (שלישי) פה אחד את רומן זדורוב בגין רצח הילדה תאיר ראדה בחודש דצמבר 2006 וגזרו עליו עונש של מאסר עולם. גופתה של ראדה נמצאה בחדר שירותים בבית הספר "נופי גולן" בקצרין בו למדה. זדורוב, שעבד בריצוף המקלט של בית הספר בו למדה ראדה לפני הרצח, נעצר שבוע וחצי לאחר מכן.

 

בהכרעת הדין נאמר כי זדורוב שיסף בקור רוח את גרונה של תאיר. "הוא שיקר במצח נחושה בבית המשפט, ונהג במניפולטביות", כתבו השופטים. הם ציינו כי "מדובר במארג ראייתי, איכותי, צפוף, אשר לא הותיר ספק בדבר אשמתו של הנאשם רומן זדורוב ברצח".

 

ההרשעה ברצח - הכרעת הדין המלאה של השופטים >>

רצח תאיר ראדה - פרשה שריתקה מדינה שלמה >>

"רק תאיר יודעת" - הסרט של שרון גל על הפרשה >>

 

פרשת הרצח הזו היא אחת המתוקשרות והמזעזעות ביותר בתולדות המדינה. הרצח עצמו ארע ב-6 בדצמבר 2006. לאחר חיפושים ממושכים אחר ראדה בת ה-13 שלא שבה לביתה לאחר חוג התיאטרון שלה, נמצאה גופתה מוטלת בחדר השירותים בבית הספר "נופי גולן" בקצרין בו למדה. היה זה הרצח הראשון בקצרין אי פעם, והוא זיעזע מדינה שלמה.

 

קצרין השלווה הוכתה לאחר הרצח בהלם, בחרדה ובאי ודאות. רבים שאלו איך קורה שבמקום שאמור להיות המוגן ביותר בעבור הילדים, נרצחת ילדה באכזריות? במרחב הגליל של המשטרה הוקמו שבעה צוותי חקירה שונים בניסיון לאתר את הרוצח ואת מניעיו. ימים אחדים חלפו ולבית המשפט הובאו שני חשודים - גנן בית הספר ותמהוני מקומי. שניהם נחקרו, הכחישו את החשדות, מסרו אליבי ושוחררו.

שבוע וחצי אחרי הרצח, נעצר חשוד שלישי: רומן זדורוב, עולה מאוקראינה, נשוי ואב טרי. הוא התגורר בקצרין עם רעייתו אולגה ותינוקם ועבד בשיפוצים. בתקופה שקדמה לרצח ריצף זדורוב את המקלט של בית הספר "נופי גולן". כשנדמה שגם חקירתו מתמסמסת ובקרוב הוא הולך הביתה, סיפר זדורוב לחוקריו לקראת סוף החקירה שאת מכנסי העבודה שלו זרק לפח האשפה כי התלכלכו והיו קטנים עליו. באחת הוא הפך לחשוד המרכזי ברצח ונעצר לימים נוספים.

אינספור סימני שאלה מטרידים: מה היה המניע?

בהמשך הודה זדורוב במעשה ואף שחזר אותו. עם זאת, סנגורו טען שההודאה הוצאה ממנו בלחץ בלתי סביר שהפעילו החוקרים. המשטרה כינסה באותם ימים מסיבת עיתונאים דרמטית והצהירה: "הרוצח בידינו". אחר כך התברר שמסיבת העיתונאים כונסה עוד בטרם נגמר השחזור, איש מהחוקרים לא ניתח אותו ולא בדק אם הוא מתאים להודאה ולממצאים בזירה. במקביל, זדורוב חזר בו מהודאתו, את המכנסיים לא מצאו וגם לא את כלי הרצח. על חולצתו אמנם היו סימני דם, אך בזירה לא הצליחו לאתר ד.נ.א או טביעות אצבע שלו, מתוך 69 שנמצאו. למרות כל זאת, המשטרה והפרקליטות גיבשו כתב אישום באשמת רצח.

בחודשים שלאחר מכן, צצו אינספור סימני שאלה מטרידים. למשל, המשטרה טענה ש"תאיר נרצחה בגלל סיגריה". כך דווח למחרת מסיבת העיתונאים בכל כלי התקשורת. המניע לטענת החוקרים, היה סירובו של זדורוב לתת סיגריה לתאיר כשנפגשו בבית הספר. היא קיללה אותו ואז הוא הלך אחריה לשירותים ורצח אותה. אלא שהמניע קרס מהר מהמצופה, כשבני משפחתה של הנרצחת טענו בתוקף כי לא רק שתאיר לא עישנה, היא לא יכלה לסבול בחייה עשן סיגריות. חבריה הוסיפו שלא שמעו את תאיר מקללת - זה לא היה הסגנון שלה.


אז מה היה המניע? הפרקליטות טענה שיש לה ראיה חד משמעית שאינה תלויה בשחזור ובהודאה: עקבת נעל של זדורוב על הג'ינס של תאיר. מומחה מטעמה העיד כי זו נעלו של זדורוב. הוא הגיש שתי חוות דעת - בראשונה טען שזה "אפשרי", אבל אחר כך הגיש חוות דעת מתוקנת, נחרצת הרבה יותר. ההגנה, מן הסתם, טענה שאי אפשר להגיע למסקנה הזאת ובכוונתה להוכיח זאת בקרוב.


בעוד המשפט נמשך, נוצר פיצול בתוך משפחת ראדה: אילנה ראדה, אמה של תאיר, מחזיקה בדעה נחרצת כי זדורוב אינו הרוצח. היא סבורה שלכל היותר הוא יודע משהו, ראה משהו, אבל שותק. שמואל ראדה, אביה של תאיר, מקבל את עמדת המשטרה והפרקליטות: מבחינתו אין כל ספק שזדורוב הוא ששיסף את גרונה של תאיר. במי יצדדו השופטים? קשה לדעת. אבל איך שלא מסתכלים על זה, מדובר באחד המשפטים הפליליים המורכבים, המרתקים והמוזרים שהיו כאן.

 

>> לסרט "רק תאיר יודעת"