המדינה לבג"ץ: "לא נכפה על החרדים לימודי ליבה"

בג"ץ קיבל את תשובת המדינה לעתירה שהוגשה נגד החוק שמתייחס למוסדות חינוך חרדיים לבנים. "דגם הישיבה הליטאית קיים כבר 200 שנה", הסבירה המדינה, אך במקביל קיצצה למעלה מ-20 מיליון שקלים מתקציב הישיבות. יו"ר ועדת החינוך: "הגיע הזמן להפעיל אכיפה, כולל שלילת תקציב"

פרקליטות המדינה הגישה היום (חמישי) את תשובתה בנוגע לעתירה נגד החוק שפוטר את מוסדות הלימוד העל-יסודיים לבנים של המגזר החרדי מלימודי הליבה. לטענת המדינה, לא ניתן לשבור את המסורת עתיקת היומין של החרדים.

בתשובת המדינה לעתירה שהגישו הפרופסורים אמנון רובינשטיין ואוריאל רייכמן ותת-אלוף במילואים אלעזר שטרן, נכתב כי מדובר בהסדר שקיים מאז קום המדינה. לטענת הפרקליטות, דגם הישיבה הליטאית נוסד לפני 200 שנה ולא ניתן לכפות שינוי בסוגיה.

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב, אמר כי הוא מתנגד לעמדת הפרקליטות והבהיר כי לימודי הליבה הם חובה בסיסית. "כל מי שמשתמט מחובה זו חוטא חטא כבד לעתידם של התלמידים", הבהיר אורלב.

"אני מצפה שמשרד החינוך ימלא את חובתו. הגיע הזמן להפעיל אכיפה, כולל שלילת תקציב, כדי להבטיח שכל תלמידי ישראל ילמדו לימודי ליבה".

 

עם זאת, במסגרת עתירה אחרת, שהוגשה על ידי התנועה הרפורמית, הודיעה המדינה לבג"ץ כי תקצץ 20.3 מיליון שקלים מתקציב הרשתות החרדיות שלא מקיימות את לימודי הליבה. בתשובת המדינה נכתב כי הקיצוץ, שיבוצע לראשונה, ייעשה מתקציבן של 51 ישיבות בהנחיית שר החינוך גדעון סער.