ועדת טירקל: ברק זועם על גלגול האחריות של נתניהו

רגע לפני עדותו של שר הביטחון בפני הועדה לחקר אירועי המשט, בה הוא צפוי להתייחס לשיקולים המבצעיים שעמדו בבסיס קבלת ההחלטות בפרשה, מביעים בלשכתו זעם על דברי נתניהו אתמול

בלשכת שר הביטחון אהוד ברק קיבלו בזעם ובתדהמה את עדותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בוועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט לעזה. כך דווח הבוקר ב"הארץ". ראש הממשלה גלגל את האחריות לאירועים לפתח לשכתו של שר הביטחון. בלשכת ברק זעמו על הפרסום, ונתניהו נאלץ לפרסם שלוש הודעות הכחשה והבהרה.

היום (שלישי) ישמעו חברי הוועדה את עדותו של שר הביטחון. ברק צפוי להתייחס לשיקולים המבצעיים שעמדו בבסיס ההחלטה לשגר את צוותי שייטת 13 אל הספינה "מרמרה".

 

אתמול, כאמור, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעדותו בפני הוועדה כי מי שהיה אחראי על פעולת הצבא ביום המשט הוא שר הביטחון, מאחר שיצא לביקור מדיני בוושינגטון. בעדותו הבהיר נתניהו כי לקראת הגעתה של המרמרה הורה "לעשות מאמץ עליון להימנע מפגיעות בגוף ובנפש", וחילק את המשימות השונות בין הצמרת המדינית והביטחונית לקראת יציאתו לפגישה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

 

את עדותו פתח ראש הממשלה בהצהרה קצרה והביע אמון בפעולת הוועדה: "אני משוכנע שבסוף חקירתכם יתברר שמדינת ישראל וצה"ל פעלו בהתאם לחוק הבינלאומי ושלוחמי צה"ל על סיפון המרמרה גילו אומץ לב בלתי רגיל במילוי משימתם ובהגנה על עצמם מפני סכנת חיים ממשית". הוא ציין כי עצם הופעתו בפני הוועדה היא ההוכחה הטובה ביותר לסטנדרטים הגבוהים שלפיהם פועלת הדמוקרטיה הישראלית, בניגוד למשטרים אחרים במזרח התיכון. בהמשך פנה נתניהו לתקוף את חמאס, שהפך לטענתו את רצועת עזה למובלעת טרור בחסות איראן, והאשים את הארגון בביצוע פשעי מלחמה. "אני מבקש מהוועדה לדרוש בסיכומיה את שחרורו של גלעד שליט, וכצעד ראשון - ביקור נציג הצלב האדום אצלו", הוסיף.

לבני מבקשת להעיד: "עדות נתניהו לא משקפת"

בתוך כך, שיגרה אמש יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, מכתב לשופט בדימוס טירקל, וביקשה להעיד בפני הוועדה.

 

"עדותו של ראש הממשלה נתניהו מהיום לא נותנת ביטוי ראוי ולא משקפת נכונה את ההיבטים המדיניים והביטחוניים שהיו בבסיס קבלת ההחלטה בדבר הטלת הסגר ולצורך בו, כפי שנשקלו בעבר על ידי הגורמים האחראים לכך - ואני בכלל זה", כתבה לבני.

 

היא הוסיפה: "מדיניות כוללת זו רלבנטית הן ביחס לנסיבות שהובילו למשט עצמו והן להקשר הרחב יותר בו נתקבלו אירועי המשט בזירה הלאומית והבין-לאומית".