BETA

31.03.2014

22:57

עודכן:

לדור על הרשעת אולמרט: "אין אנשים מורמים מעם"

פרקליט המדינה בהגשת האישומים נגד ראש הממשלה לשעבר, שהפך ליעד למתקפה מצד מקורביו, בירך על החלטת בית המשפט. "ישנה תחושת הקלה בקרב פרקליטים ולדעתי גם בציבור כולו", אמר לחדשות 10. על המתקפה נגדו: "צריך להתבונן בדאגה מסוימת בתופעה הזו". בינתיים, בימים הקרובים צפוי אולמרט לשוב לחדרי החקירות, שם יעומת עם הראיות שהציגה אשת סודו, שולה זקן - גם בפרשות "ראשונטורס" וטלנסקי

"תחושת ההקלה שחשים לפי הערכתי גם פרקליטים רבים וחלק גדול מהציבור היא שהנה התקבלה התוצאה שמעידה על עצמה, בין אם תשרוד את מבחן הערעור או לא, שהנה יושבים שופטים שבאופן ענייני מקבלים החלטות ופוסקים באופן שבו אין אנשים מורמים מעם ולא עושים הקלות" - במילים אלה סיכם הערב (שני) פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, שהיה ממקבלי ההחלטה להגיש את האישומים נגד ראש הממשלה לשעבר, את ההחלטה להרשיע את אהוד אולמרט באישומי השוחד נגדו בפרשת הולילנד.

 

בראיון לחדשות 10 טען לדור כי הסתמכות הפרקליטות על עד המדינה בפרשה, שמואל דכנר, לא הייתה הימור והיא התקבלה לאחר בחינה ממושכת. "בחנו ובדקנו תקופה ארוכה, ניהלנו משא ומתן במשך תקופה ארוכה. עמדתי על כך שאפגש עם דכנר. פגשתי ושוחחתי איתו ארוכות. לא רק כדי להתוודע ליכולת שלו להופיע בבית המשפט ועל יכולת בית המשפט להסתמך על דבריו בהמשך, אלא שהוא מבין על מה מדובר. הוא צריך לחצות את הקווים, לשתף פעולה ואסור לו לשקר. זה קשה לאדם שעד אז נהג לפעול כפי שפעל והעיד על כך", הוא סיפר. "השתכנענו שאין אופציה שלא לקחת את הדמות הזו, את הפרויקט הענק הזה ולטפל בו בכלים של המשפט הפלילי".

 

הכרעת הדין בפרשת "הולילנד" - כתבות נוספות:

 

לדור, שלאחר זיכוי לפני שנתיים של אולמרט מהאישומים המרכזיים נגדו בפרשות "ראשונטורס" ו"מעטפות הכסף" של משה טלנסקי הפך יעד למתקפה ישירה מצד מקורבי ראש הממשלה לשעבר, התייחס בראיון גם לדברי ההשמצה שהוטחו בו ובפרקליטות, ואמר כי הוא "מקווה שהפרשה הזו הוכיחה שהיא לא עובדת".

 

"כאסטרטגיה שלא הכרנו בעבר, החליטו לנהל קמפיין נגד הפרקליטות, נגד התביעה, נגד פרקליט המדינה באופן אישי ועשו את זה באופן שהיה יכול להיות אפקטיבי, אבל אני שמח שלא היה", טען לדור. "יש הבדל בין מה שקרה בתקשורת לבין מה קורה כשאתה מסתובב בארץ - שם הכל בסדר ותמיד יש תומכים. לכל עמדה יש תומכים כאלה ואחרים, לפעמים גם אתם האנשים. אני חושב שהיום מותר לנו לחוש רווחה".

 

 

לדור באולפן חדשות 10, הערב.
 

לדור באולפן חדשות 10, הערב. "יש הבדל בין מה שקורה בתקשורת למציאות"(חדשות 10)

 

 

זקן מגיעה עם בנה להכרעת הדין בתיק הולילנד.
 

זקן מגיעה עם בנה להכרעת הדין בתיק הולילנד. "סיפקה חומר נפץ"(רויטרס)

 

כל מה שצריך לדעת על הכרעת הדין בפרשת "הולילנד"

 

אולמרט וזקן בבית המשפט, הבוקר
 

אולמרט וזקן בבית המשפט, הבוקר(רויטרס)

 

מי שלא יכול להרגיש רווחה הוא ראש הממשלה לשעבר, שצפוי כבר בימים הקרובים לחזור לחדרי החקירות ולהיחקר באזהרה - זאת, לאור דרישתו של השופט בפרשת הולילנד, דוד רוזן, מהפרקליטות להוכיח את נחיצותו של הסדר הטיעון עם ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן.

 

מקורביה של זקן סיפרו הערב כי בשבוע שעבר, לאחר שנחתם הסדר הטיעון בו נקבע כי עונשה יעמוד על 11 חודשי מאסר, היא העבירה לידי הפרקליטות והמשטרה ראיות נגד אולמרט, אותם הם מגדירים "חומר נפץ". לדבריהם, בין החומרים נמצאות גם ראיות הקשורות לפרשות "ראשונטורס" וטלנסקי שעומדות לפני דיון בערעור שהגישה הפרקליטות לבית המשפט העליון. בהסתמך על אלה, בוחנת הפרקליטות בימים אלה האם לפנות לבית המשפט בבקשה לנקוט בצעד נדיר ולהביא עדויות חדשות בפני השופטים בשלב הערעור.

 

מוקדם יותר הערב פרסם צוות ההגנה של אולמרט את תגובתו להכרעת הדין של השופט רוזן. "הכרעת הדין נפלה עלינו כרעם ביום בהיר, והפתיעה את צוות ההגנה", הם כתבו, "שכן לטעמנו, גם כעת, לאחר קריאת הכרעת הדין, הראיות והעובדות שהוצגו לבית המשפט הן כאלה שיש בהן לזכות את מר אולמרט באופן מוחלט. בית המשפט זיכה את מר אולמרט משני אישומים, והרשיע בשני אחרים, על בסיס עדותו של עד המדינה, וזאת מבלי שניתנה בידנו האפשרות לחקור אותו על גרסתו בשני עניינים אלה. מדובר בשני אישומים שבמסגרתם מר אולמרט לא נטל כספים לכיסו. זהו יום קשה ועצוב מבחינתנו, אך כפי שהבהרנו לא מדובר בסוף פסוק".