האם יש אלטרנטיבה ל"צבא חצי העם"?

בכתבה האחרונה בסדרת "צבא העם" מובהרות ההשלכות של מעבר לצבא המתבסס על מתנדבים, כמו גם היתרונות של גיוס החובה במתכונתו הנוכחית. מי יתגייס לצבא החדש, מה יעיל יותר מבחינה כלכלית, והאם אכן נוכל לנצח גם במלחמה הבאה? "צבא מקצועי כמעט משול לזנות ולסחר איברים", משיב מומחה בנושא

(11:33 דקות)

אנחנו מלווים חבורת צעירים ממזכרת בתיה שמגבשים כושר קרבי לקראת הגיוס לצבא. לדבריהם, זה דבר שמאז ומעולם חלמו לעשות. כבר בתיכון הם קופצים להקשב. השאלה היא האם היו נלהבים באותה מידה אם הצבא היה עובד במתכונת של צבא בשכר או בקיצור, צבא מקצועי?


פרופ' סטיוארט כהן, ראש החוג לפוליטיקה וממשל באשקלון אומר שהמצב הנוכחי מחייב מעבר לשיטה החדשה של צבא וולנטרי. לעומתו טוען פרופ' יגיל לוי מהאוניברסיטה הפתוחה ש"צבא מקצועי כמעט משול לזנות ולסחר איברים". לדבריו, מדובר באותו מנגנון שוק שמביא אנשים למניפולציה זו או אחרת בגופם.


> לכתבות נוספות בסדרה "צבא בעם"
פרק 1: המחנך הלאומי | פרק 2: משק דת

 

למעשה, גם היום צה"ל הוא צבא חצי העם, שמסיימים אותו עוד פחות מחצי העם. "האתוס של צבא העם כבר אינו קיים עוד כי ידוע שרק 50 או 60 אחוז מהאזרחים משרתים, בדרגות שכר ובידול שונות", מסביר כהן.

 

מבחינה פרקטית, כהן מציין שגם בצבא וולנטרי יעדיפו כנראה לגייס מועמדים בני 18, משום שצריך אנשים בעלי כשירות מנטלית לא פחות מפיסיולוגית. "צריך להיות קצת משוגע כדי להיכנס למקצוע הזה וצעירים יש להם קצת שיגעון, הם מעוניינים בהרבה אקשן", הוא מגחך. גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר מעריך שהמתגייסים יהיו ללא ספק בעלי מוטיבציות גבוהות, אם כי יתכן שגם יהיו בעייתיות יותר.

 

האלוף במיל' אעזר שטרן מעריך שאלו יהיו אלו שלהורים שלהם אין כסף לממן להם אוניברסיטה או שמקווים להצליח דרך קריירה צבאית, סכנאים וכמובן דתיים. צבא שכזה, אומר שטרן, יהיה "על הפנים". גם שאול מופז מעריך שבמצב כזה "לא יהיו לנו את טובי הלוחמים והטייסים". הוא אפילו לא מעריך שבמצב כזה היינו מצליחים לנצח בכל המלחמות בהן נלחמנו עד כה.

"גיוס חובה הוא בזבני יותר"

כהן אומר שעודף כוח אדם בגיוס חובה הוא בזבזני יותר מאשר בגיוס וולנטרי. עודף שכזה, הוא אומר, יוצר אבטלה סמויה ומקצועות מפוקפקים כמו "מש"ק בטיחות בדרכים", שתפקידו לצבוע מדרכות. מצד שני, שטרן חושש שמי שיישאר בצבא לא יבין מהי מלחמה או את ההשלכות שלה על המשפחה והחברה. בכל אופן, אנחנו עדיין לא בשלב ההיסטורי של התלבטות בין שני הדברים. קיבלנו לכך תזכורת הלילה בתקיפת צה"ל גבול סוריה לבנון.