גיבורי התרבות של הילדים שלנו: "הצגות של פעם ייראו היום פתטיות"

בפרק השלישי בסדרת הכתבות "הלם תרבות", יצא מואב ורדי לנסות ולהבין מה בדיוק עומד בין "רגע עם דודלי" ו"הכבש השישה עשר" לבין כוכבי הילדים של היום - אלה שלא בדיוק מעבירים מסרים חינוכיים אבל נושאים בגאווה את הטייטל "כוכבי ילדים". האם הילדים שלנו גדלים עם תכנים רדודים יותר?

פעם היו במדינת ישראל את "רגע עם דודלי", "ריץ'רץ'" ו"הכביש השישה עשר", תכנים שבעיניים עכשוויות יכולים להראות חינוכיים יותר מגיבורי הילדים של שנת 2014.

 

אך בעידן שבו התמימות אבדה והשיקולים הם כבר לא רק תרבותיים אלא גולשים לתחום המסחרי, נשאלת השאלה האם הילדים שלנו גדלים עם תכנים דלים ורדודים יותר, או שאולי הדור המבוגר פשוט נוסטלגי מדי?

 

על רקע עולם הילדים של היום גם מחסן האביזרים של הטלויזיה החינוכית נראה כמו שייך לעידן פרהיסטורי, אבל האם כמו האביזרים המכוסים באבק על המדפים כך גם נעלמו התכנים החינוכיים של אז?


> לכתבות נוספות בסדרה "הלם תרבות"
פרק 1: יש יורש לאריק? | 2: קיבוץ גלויות | 4: אין לי כסף


נועה ואורן מנהלות יחדיו את דף הפייסבוק של כוכב הילדים תובל שפיר. "אנחנו אוהבות את הדרך שלו, הוא לא רק משחק למצלמה - הוא הולך ומתנדב, ומתנגד לכולם אותו דבר. אנחנו משתפים את שאר המעירצים בכל מה שקורה איתו דרך הרשתות החברתיות", הן אומרות.


אבי דור היה חבר בשלישיית "הופה היי" המפורסמת - הלהיט של שנות ה-80. היום הוא עובד ככותב ובמאי עם יובל המבולבל ומיכל הקטנה - הכוכבים של היום.


"שרנו שיר בזמנו על זהירות בדרכים, בפסטיבל שרנו על זהירות בדרכים ועשינו הצגה והגשנו אותה ל"אומנות לעם" לקבל אישור כדי שנוכל להופיע בבתי ספר וההצגה לא התקבלה כי אמרנו לנו שאנחנו מחזיקים את שלטי ה"עצור" כמו גיטרות ואמרו שזה נראה כאילו אנחנו עושים מזה צחוק".


דור ממשיך להיזכר בתקופה הזו וההבדלים מבחינתו ברורים לחלוטין. "הכל היה יותר אנושי, יותר קרוב, יותר מרגש ויותר נוגע. היום אם תעשה הופעה על חיות על שמש ושלום הוא ייראה פתטי".