קיבוץ גלויות: האם ישראל תמצא גיבור תרבות משותף לכולם?

מצד אחד, אייל גולן ושלמה ארצי שמייצגים את עירוב התרבויות. מצד שני, הרצון של כל עדה לשמר את גיבורי המחנה שלה. עם שלל תרבויות תוססות וכה שונות, האם בישראל 2014 ניתן למצוא אייקון שאיתו כולם יוכלו להזדהות? • "הלם תרבות", פרק 2 בסדרה

 


במבט ראשון על החברה הישראלית, נראה שניתן להכתיר בהצלחה את פרויקט "כור ההיתוך". אשכנזים ששומעים את אייל גולן, מזרחים שנוהרים להופעותיו של שלמה ארצי - כולם שפה אחת. אבל האם יכול לקום בארץ גיבור תרבות חוצה מגזרים שייצג את כולם?

 

"מוזיקה היא לכולם", קובעת חפצי מליחי. "היא יכולה לאחד בין עמים". את מליחי וחבריה פגשנו במועדון בפתח תקווה, כשעל הבמה הזמר מני פרץ, שר את שירי נעמי שמר. על העובדה שבקהל אין כלל יוצאי עדות אשכנז, היא אומרת: "אמנם אין אשכנזים, אבל על הבמה תשמע את הבלדה לשוטר אזולאי, את 'רוצי שמוליק קורא לך', שירים שהם נכסי צאן ברזל".

 

> לכתבות נוספות בסדרה "הלם תרבות"
פרק 1: יש יורש לאריק? | 3: ערוץ הילדים | 4: אין לי כסף


את סטלה קופר ומשפחתה פגשנו באשדוד. "ישראלים, רוסים, אנחנו משתדלים להשתלב בחברה ולא להבדיל עצמנו", היא אומרת. "שלמה ארצי, אייל גולן - זה לגמרי חלק מאיתנו. אנחנו מכירים את כל הזמרים הישראלים ושומעים אותם".


עוד לפני הדיבור על היררכיה, יש בישראל תרבויות תוססות, נוכחות ושונות כל כך זו מזו. לטענת המוזיקאי, אביהו מדינה: "לעדה התימנית יכול להיות גיבור תרבות, ובית אחד ליידה, לא יידעו מיהו ומהו".


השאלה הנשאלת היא לאיזה כיוון אנו צועדים. האם לעבר המכנה המשותף, "מיקס תרבותי" בו נמצאים אייל גולן ושלמה ארצי, או שמא להיפך - הלגיטימציה של כל אחד לחיות את תרבותו תמשיך ותצמיח גיבורי תרבות לכל מחנה. התשובות שונות ומגוונות.