BETA

אנשי המפתח בפרשת הרב נחשפים: "מוכנים לתת את הנפש בשבילו"

לפני 3 שנים אישרה ישיבתו של הרב פינטו לחדשות 10 לראיין את מקורבו בן ציון סוקי, שעל פי החשד תיווך בינו ובין ניצב ארביב, ואת חבר הקונגרס לעתיד מייקל גרים. "הרב חזה את פיגועי 11 בספטמבר לפני התרחשותם", סיפר סוקי. "אפשר כמעט להרגיש את הקסם המיוחד במגע שלו", הוסיף גרים, שלדברי פינטו ניסה מאוחר יותר לסחוט אותו. גורמים במשרד המשפטים: "לשאוף לטיפול מנהלי בארביב ולכתב אישום נגד פינטו"

תיעוד בלעדי: בן ציון סוקי, המקורב לרב יאשיהו פינטו, וחבר הקונגרס מייקל גרים, אז עדיין רק מועמד, הם שניים מאנשי המפתח בפרשת "רב-ניצב". שני אנשי המפתח, משני צידי האוקיינוס, לא מוכנים לדבר היום על הרב אבל אז הם דיברו בהרחבה על המחויבות שלהם כלפי פינטו ועל גיוס כספים ותרומות. הדברים האלה מקבלים עכשיו משמעות אחרת: "למעלה מתשע שנים אני עובד קרוב לרב", אמר סוקי. גרים, שהיה אז מועמד לקונגרס מטעם מדינת ניו יורק, נשאל אם לרב יש קשר למועמדות שלו. "הוא העניק לי ברכה גדולה", השיב.

 

סוקי הפך לעד מפתח בפרשה, ועל פי עדותו במח"ש היה זה שתיווך בין פינטו לארביב במתן טובות ההנאה. עם זאת, במאי 2010 הוא אמר כי אינו ידוע דבר אודות ארביב. "אנחנו מתעסקים בנדל"ן וקונים בניינים במנהטן. הקשר עם הרב? היה לנו כמה דברים שדיברנו והוא נתן לנו תשובות. כבוד הרב ממש פתר לנו את הבעיות. החיים שלנו זה כבוד הרב ואנחנו מוכנים לתת את הנפש בשבילו", הוא הבטיח.

 

לדבריו, הרב חזה את פיגועי 11 בספטמבר לפני התרחשותם. "ראינו את בנייני התאומים והוא שאל מה זה הבניינים האלה. כשאמרנו לו שהם בין הבניינים הכי גבוהים באמריקה הוא אמר: 'אסון שמטוסים גדול יהיה פה', ולימים האסון והטרגדיה הגדולה קרו. יש לו כוחות שאי אפשר לתאר אותם. עוד לא ראינו טעויות שלו", הסביר סוקי.

 

הוא הדגיש בראיון שנערך ב-2009 את מסירותו לרב. "הוא צדיק אמיתי ואנחנו אוהבים אותו בכל נפש. הוא אדם צדיק ביותר. אנשים מהאהבה שלהם לכבוד הרב מוכנים לתת הכל", אמר סוקי.

 

גם מייקל גרים אמר דברים באותה הרוח. "זה מדהים כי אני לא יהודי אלא קתולי. אבל בפעם הראשונה שפגשתי אותו, אני לא יכול להסביר את זה, אבל זו הייתה פגישה מאד מיוחדת. אפשר כמעט להרגיש את הקסם המיוחד במגע שלו", הוא אמר.

 

לימים הם גרים ופינטו הפכו ליריבים מרים. הרב פינטו ישמש אולי כעד תביעה נגד גרים בחקירה של ה-FBI ו הוא אף טוען כי גרים עמד מאחורי איומי סחיטה נגדו. אבל אז אמר חבר הקונגרס לעתיד כי הוא חוקר FBI לשעבר שבדק מקרה גדול ועשה מצווה גדולה עבור מישהו שאינו מכיר בקהילה היהודית, ולכן הקהילה ביקשה לעזור לו כשהוא רץ לקונגרס. גרים נחשד כי קיבל תרומות לא חוקיות באותו קמפיין על ידי אנשי חצרו של פינטו, אך אמר אז כי תמיד סירב לקבל כסף ותמיד אמר לאנשי הרב "תתפללו בשבילי וככה תעזרו לי".

 

כשהוא החליט לרוץ לקונגרס הפגישו אותו אנשים שלהם עזר עם הרב פינטו. "מאז ראיתי את הרב על בסיס קבוע. רבים מהפוליטיקאים מגיעים לרבנים רק בשביל לקבל תרומות. אבל אני מאמין שהוא רואה מהפעולות שאני עושה שאני תומך גדול של ישראל. אני חושב שהקמפיין הולך טוב ואין ספק שיש להשראה של הרב חלק בזה", הסביר אז גרים.  

"וינשטיין החוויר כשנחשף למידע החדש"

היום נפגש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עם פרקליטו של ניצב מנשה ארביב, עורך הדין גדעון פישר, אך דחה את הפגישה שתוכננה עם עורכי דינו של הרב פינטו. שעה וחצי ארכה הפגישה בסיומה יצאו הרבה ספינים ממה שהיה בה. "קיבלנו אוזן קשבת בזכות המידע שהבאנו ואנחנו מאמינים שיש במידע הזה כדי להטיל אור חדש על הפרשה", אמר פישר בסיומה.

 

יש שאמרו כי וינשטיין החוויר כאשר הוצגו לו הנתונים החדשים. מה שבטוח הוא שהיועץ המשפטי לממשלה דחה\ביטל פגישה שתוכננה להיום עם אנשיו של פינטו. הדחייה הזו מלמדת שוינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן צריכים זמן נוסף כדי לבדוק את הנתונים החדשים וכיצד הם מתיישבים עם המידע שהועבר להם לפני שלושה שבועות.

 

בשעות הערב נערך דיון משמעותי בצמרת משרד המשפטים, בהתשתפות וינשטיין, ניצן וחוקרי מח"ש. פרקליטו של ארביב טען שכל החשדות האלה עלו במסגרת תשאול שנערך לארביב לפני שמונה למפקד להב 433, לאחר ששמעו את השמועות על קשריו עם הרב פינטו.

 

המטרה של גורמים בכירים במשרד המשפטים היא לסיים את הפרשה בהליך מנהלי כנגד ארביב ומצד שני להגיש את כתב האישום המקורי נגד פינטו. לפי ההסדר שנחתם בין פרקליטי פינטו לפרקליטי המדינה, הם יגבו עדות מהרב רק לאחר שיושלם המשא ומתן בין הצדדים. זה תלוי מה יוחלט הערב בפגישה.