BETA

הרב פינטו לא נמצא משקר בפוליגרף: "הענקתי לתנ"צ ברכה כסף, לא דרשתי מידע"

מחר יותרו לפרסום פרטי הפרשה שמסעירה את צמרת המשטרה. בבדיקת פוליגרף פרטית שערך הרב פינטו הוא נשאל אם נתן לראש היחידה לחקירות הונאה כסף כדי שיתערב לטובתו בחקירה שנערכת נגדו, הוא השיב בשלילה ולא נמצא משקר. "גורמים שונים עושים שימוש בהפחדות, הטרדות ומעללים", הוא כתב לחסידיו

בדיוק לפני שבוע פורסם בחדשות 10 על התפתחות דרמטית בפרשת הרב יאשיהו פינטו, התפתחות שמטלטלת את צמרת המשטרה. היום קיבל בית-המשפט את בקשת חדשות 10 להתיר לפרסום ולהאיר את פרטי הפרשה המרכזיים - מחר בבוקר.

 

ב-27 באוגוסט האחרון ניגש הרב פינטו, במסגרת ההתמודדות שלו עם החשדות נגדו, למכון פוליגרף מוכר ופרטי שיבדוק את טענותיו לגבי חפותו. הוא נשאל אם העניק לתת ניצב אפרים ברכה כסף, מתנות וטובות אישיות מתוך קשרי ידידות והשיב בחיוב. לאחר מכן הוא נשאל אם הוא משקר שדיווח בזמן אמת לקצין בכיר כי נתת כסף לתנ"צ ברכה כצדקה. התשובה שלו הייתה לא.

 

השאלה השלישית הייתה: "האם אתה משקר שביקשת מברכה לדווח לממונים עליו ובעיקר ליואב סגלוביץ' על היחסים האישיים ביניהם?" התשובה של פינטו היא לא. "האם נתת לברכה כסף כדי שיתערב לטובתך בחקירת 'חזון ישעיה' או בכל חקירה אחרת?", נשאל הרב. התשובה של הרב היא לא. השאלה האחרונה הייתה: "בתמורה לכסף, האם דרשת מידע חסוי?", והתשובה היא לא.

 

מסקנת בוחן הפוליגרף היא שהתשובות של הרב לא מעידות על רמייה. לתפיסתו של פינטו המסקנה הזו משרתת את עמדתו. למען ההגינות חייבים לציין כי אפרים ברכה איננו הדמות המרכזית בפרשה ומחר, כאשר הבקשה תותר לפרסום, ניתן יהיה להבין למה. עורכי דינו של הרב פינטו אמרו הערב לחדשות 10 כי יש זמנים שהשתיקה יפה להם. "בימים הקרובים נאמר את עמדתנו", הם הסבירו.

 

הרב פינטו הוא ראש מוסדות "שובה ישראל", עמותת הענק של החסד ובתי התמחוי בישראל, ארצות הברית ואירופה. סכומי הכסף שעוברים דרכם הם בלתי יאומנו ומוערכים במאות מיליונים. לרב יש עשרות אלפי חסידים וידו בכל. הוא היה האיש שהביא את אדוארד אלשטיין ל-IDB והוא מקושר ללב לבייב ומי לא, וגם למשטרת ישראל.

 

שוטרים נכנסים ויוצאים אליו ומשתתפים במבצעי הצדקה שהוא מארגן. מדובר גם על ניצבים לשעבר כמו אריה קליין ואורי בר-לב שמאמינים בסגולתיו אך גם על קצינים בהווה. אחד מהמקורבים האלה הוא ניצב מנשה ארביב, אולי האיש שמחזיק בתפקיד ההרגיש ביותר במשטרה - מפקד יחידת יהב 433 - ראש ה-FBI הישראלי. השני הוא מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, תנ"צ אפרים ברכה. הוא היה זה שפנה למפקדו לשעבר, יואב סגלוביץ', וסיפר לו שפינטו ביקש לשחד אותו ביותר מ-100 אלף דולר עבור מידע על פרשת "חזון ישעיה" שהרב היה אחד מחשודיה המרכזיים.

 

סגלוביץ' ביקש מברכה לצלם את העברת הכסף וזה אכן קרה כאשר רעייתו של הרב תועדה מעבירה את הכסף לרעייתו של ברכה. האחרונה החזירה לה את הכסף ואמרה שהיא לא מעוניינת. עם זאתף כשהרב נחקר הוא אמר שהכסף אכן הועבר ומדובר בסכומי כסף שהגיעו ל-80 אלף דולר בארבע העברות שונות ונועדו לסייע לברכה.

 

המשטרה תצטרך להפיק לקחים

ברכה הכחיש את הטענה גם במסגרת עימות בינו ובין פינטו. אולם לפני חודשיים החל לעבור מידע ליועץ המשפטי לממשלה, שהביא להקפאת ההחלטות בתיק פינטו. הרב פירסם אתמול הודעה לחסידיו: "אחים אהובים! תקופה עכורה זו שנפתה עלינו באה עלינו ללא עוול בכפינו ורק מתוך שיקולים צרים ואכזריים של גורמים שונים העושים שימוש בהפחדות הטרדות ומעללים שונים אשר אין כאן המקום לפרטם".

 

בינתיים עדיין מוקדם לקבוע איך תסתיים הפרשה, אבל מה שבטוח הוא שהמשטרה תצטרך להפיק לקחים ממנה. למשל, הגדרת גבולות ברורים יותר לאנשיה.