איש השמאל אריה לובה אליאב נפטר בגיל 89

חתן פרס ישראל ומבכירי תנועת העבודה בעבר, הלך הערב לעולמו. אליאב היה חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה ומאוחר יותר שימש גם בתפקיד שר. נשיא המדינה פרס ספד לו: "לובה היווה מופת לדורות של צעירים ואנשים בוגרים במדינת ישראל"

(23 שניות)

חתן פרס ישראל אריה לובה אליאב, איש השמאל ומבכירי תנועת העבודה בעבר הלך הערב (ראשון) לעולמו והוא בן 89.

אליאב כיהן כחבר כנסת מטעם מפא"י ומפלגת העבודה בשנים 1965–1975. בין השנים 1966–1967 שימש סגן שר במשרד המסחר והתעשייה, ובין השנים 1968–1969 שימש כסגן שר במשרד הקליטה. בינואר 1970 נבחר להיות מזכ"ל מפלגת העבודה.

במהלך שנות השמונים עסק בהוראה בבתי ספר, בבתי-כלא ובמכללות. בין היתר לימד מבוגרים באור עקיבא, היה מורה מתנדב בקריית שמונה, בשדרות ובמעלות ושימש כאח מתנדב בבית החולים "הדסה" בתל אביב.

בעקבות התבטאויותיו בגנות ההתנחלויות בשטחים נוצר קרע בינו לבין בכירי העבודה. בשנת 1988 זכה בפרס ישראל על תרומה לחברה ולפני חמש שנים נמנה עם מדליקי המשואות בערב יום העצמאות.

ב-1993 התמודד במפלגת העבודה על מועמדות המפלגה למשרת נשיא מדינת ישראל בבחירות 1993, אך הפסיד לעזר ויצמן.

"היווה מופת לדורות של צעירים ובוגרים במדינת ישראל"

נשיא המדינה, שמעון פרס, ספד לאליאב ואמר הערב כי "כל חייו של לובה אליאב הצטיינו בחלוציות אישית ובחלוציות הנהגתית. מבחינת לובה האחריות של מנהיג היא לא להיות עליון אלא להיות חלוץ, לעמוד קדימה לפני המחנה ולא עליון למחנה".

"תרומתו לפיתוח הנגב הכוללת את ישוב חבל לכיש, הקמת ערד, ושגשוגה של ניצנה, חקוקים כסימני דרך מפוארים בשבילי מדינת ישראל. לובה תמיד חיפש את המקומות המאתגרים ביותר הקשים ביותר והחלוציים ביותר והיווה מופת לדורות של צעירים ואנשים בוגרים במדינת ישראל".


גם שר הביטחון, אהוד ברק, הביע צער כבד על מותו של אליאב ואמר "לובה אליאב היה לוחם, מחנך, חלוץ, וקולט עליה. לובה אליאב היה איש הנגב וארץ ישראל היפה והערכית".

עוד הוסיף שר הביטחון כי "החינוך היה בראש מעייניו של לובה אליאב. במשך שנים עסק בהוראה בבתי ספר בקריית שמונה, שדרות, מעלות ואור עקיבא. הוא לימד בבתי כלא, במכללות והקים את הקהילה החינוכית ניצנה שבחולות חלוצה בנגב, שם לומדים בני נוער על מורשת הנגב וסופגים ערכים דמוקרטיים. בשנת 2003 זכה בפרס בן גוריון על מפעל חייו בקליטת עלייה ועל יישוב הנגב".