בית מטבחיים המוני: שנת 2013 של אסד וסוריה

מעל לכל שורת האירועים המדממים שחווה המזרח התיכון השנה, ממשיכה לעמוד מלחמת האזרחים הסורית שמסרבת לגווע. אסד, הנשיא הצעיר שספג מפלה אחר מפלה, עמד על הרגליים וגם חשף את הקלף הסודי שלו – הנשק הכימי. העולם אמנם הזדעזע, אבל גם הוא ידע שהסבלנות משתלמת

זו לא הייתה עוד שנה במרד הסורי המוכר לנו. סוריה החזקה התפוררה לתוך מלחמת אזרחים מדממת, כזו שלא נראתה באזורנו מעולם. 120 אלף הרוגים מעבר לגבול שלנו, קילומטרים מהגולן מתרחשת מלחמה עדתית אכזרית - כזו שהעולם אולי רצה להתעלם ממנה, אך המציאות גברה עליו.

 

שנת 2013 הייתה מכריעה מאוד מבחינת סוריה. לפני הכל, היא הייתה השנה של אסד. אותו מנהיג צעיר שנחשב מתקדם ומערבי. זה שכולם הספידו וכבר דיברו על היום שאחרי - אותו אסד עמד השנה על רגליו בשל כמה אירועים חשובים.

 

הנשק הכימי הסודי של אסד יצא אל האור. מעשי טבח כמעט בכל דרך, ירי, עינויים והפגזות. הטלת פצצות מהאוויר - את כל זה הכרנו. אך השנה, אסד החליט להכניס למערכה גם את הנשק הכימי והביולוגי. לפי ארגוני זכויות אדם, 14 פעמים במהלך 2013 ביצע אסד שימוש בנשק כזה נגד אזרחים ובני עמו.

 

כמה קילומטרים ממקום מושבו של אסד, ביום אחד בחודש אוגוסט, נחתו כמה טילים שהיו עמוסים מדי בנשק כימי. האסון לא היה גדול בקנה המידה הסורי, אלא שהפעם העולם הזדעק והזדעזע. אסד, קר כדרכו ולא ממצמץ, המתין גם כשדיברו על מתקפה וידע היטב - הסבלנות משתלמת. צפו בשנה שחלפה על נשיא סוריה.