מחדל המחלקות הריקות: כיצד נותר בית החולים הגדול בארץ ללא עבודה?

בזמן שבתי החולים האחרים קורסים מהתורים, בית החולים שיבא, המצויד ברופאים ומכונים מהמתקדמים בארץ, עומד שומם וריק מאדם. האבסורד מתרחש כבר שנים בידיעה של משרד הבריאות ושל קופות החולים, אך איש לא פועל לשנותו. "דווקא אלינו, שיכולים להעניק לחולים מענה בזמן סביר, קופות החולים פשוט לא מפנות", מסבירים שם

בפרק הראשון של סדרת הכתבות "מיטה חולה", נחשפה התמונה העגומה של הגיהנום אותו צריך לעבור חולה בישראל בתורים ובקופות החולים. אלא שלצד כל זה, ביקום כמעט מקביל, דווקא בית החולים הגדול בישראל רק מחכה שתגיעו אליו. הרופאים המומחים ישנם, הציוד המשוכלל ביותר מחובר כבר לחשמל, אבל משום מה חדרי ההמתנה - שוממים.

 

אז איך קורה שבית החולים הציבורי הגדול ביותר בישראל נותר ריק, בזמן שחולים ממתינים חודשים להליך רפואי? פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל בית החולים, ניסה להסביר: "התורים הם ענקיים. הסיבות שהחולים אינם, היא כי הם לא הופנו הנה. יש רופאים, חולים אין". ומה עושים הרופאים שנותרים מחוסרי עבודה? "הם עוברים על חומר קודם, מתכוננים ליום המחר", אומר רוטשטיין.

 

אל בית החולים הגיע צוות חדשות 10 בהפתעה, באמצע יום עבודה. הממצאים: אולמות המתנה, מכונות חדישות וחדרי טיפול ריקים מאדם. "אנחנו מחכים לחולים", חוזר ומדגיש רוטשטיין. "אבל אין. הם מטופלים בקהילה, או יותר נכון מחכים לתור בקהילה. ואצלנו, שיש לנו יכולת לטפל בהם בזמן סביר, לא מפנים".

 

בתל השומר טוענים כי הם מציעים מחיר טוב לקופות החולים בתמורה להפנית החולים אליהם. לא בטוח שזה תמיד נכון, אבל כך או כך, אין ספק שהמצב הנוכחי, בו מאפשר משרד הבריאות לחלם הזה להמשיך ולהתקיים, בלתי נסבל עבור אנשים שבינתיים ממתינים חודשים ארוכים בתור.