BETA

03.11.2013

22:02

עודכן:

ראש הצוות האמריקני לשיחות עם איראן: "אין הסכם, ישראל תדע כשיהיה"

בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי מאז נכנסה לתפקידה, חשפה וונדי שרמן בראיון בלעדי לחדשות 10 את המתווה האמריקני לשיחות עם איראן. "קודם נקפיא את כל ההליכים ואחר כך נעצור את הגרעין", היא אמרה. שרמן סירבה להשיב אם ארה"ב מצותתת לנתניהו, אך אמרה כי ארצה אסירת תודה על יכולות הריגול הישראליות. "לא יודעת למה הדליפו שצה"ל תקף בסוריה", היא הוסיפה

ראש הצוות האמריקני למשא ומתן עם איראן, המשנה לשר החוץ של ארצות הברית, וונדי שרמן, נמצאת בדרכה לז'נבה לסבב השיחות עם איראן סביב תכנית הגרעין. בריאיון בלעדי לחדשות 10 היא חושפת את המתווה האמריקני לסיום תכנית הגרעין של איראן. בתחילת הריאיון נשאלה שרמן אם היא בוטחת בנשיא איראן החדש, חסן רוחאני, ובכוונותיו והשיבה כי ארצות הברית לא ניגשת לשיחות על בסיס של אמון, כי יש חוסר אמון משני הצדדים.

 

(11:27 דקות)

"לעם בישראל אני רוצה לומר שבשיחות של שש המעצמות אנחנו דנים הוא הצעד הראשון שיעצור את השעון וימנע מתכנית הגרעין להתקדם. כך יהיה לנו את הזמן לדון על הסכם נרחב שיתייחס לכל הנושאים שמדאיגים אותנו. לכן, המשימה שלי מהנשיא אובמה ומהמזכיר קרי - להשיג הסכם טוב, משום שמצב של 'אין דיל' עדיף ממצב של "דיל רע", השיבה שרמן, וחשפה את המתווה האמריקני לשיחות - קודם הקפאת הליכים ואחר כך עצירה מוחלטת של תכנית הגרעין של טהרן. 

 

היא מדברת על פיקוח על המתקנים, היכולות והמצבורים האיראניים וכן ניטור ואימות שלהם. "זה מסובך וייקח זמן ואנחנו רוצים לוודא שהתכנית לא תמשיך להתקדם הלאה", היא הוסיפה. "בכל הסכם שנגיע אליו, ישראל תדע, תבין ותתייעץ איתנו, משום שהביטחון של ישראל הוא אבן-יסוד עבורנו, ואין יחסי-ביטחון קרובים יותר מאשר אלה שיש בינינו", היא אמרה.

 

היא ציננה את הביקורות שהופנו בישראל כלפי האמריקנים על ניהול המשא ומתן עם טהרן. "לא הסכמנו על דבר לפי שעה, לא הצענו שום הקלה בסנקציות, לא הסרנו אף סנקציות, אז דבר לא קרה עדיין. אנחנו נהיה שקופים לגבי אופן הפעולה שלנו להמשך הדרך, והכל יוכלו לשפוט", הבטיחה שרמן.

 

"גם נתניהו מאמין שהפתרון הוא שלום"

שרמן נשאלה אם קרי התכוון לביקורת הישראלית במה שכינה השבוע "טקטיקת הפחדה שוושינגטון לא תיכנע לה". "היה בלבול גדול סביב ההערות הללו. ההערות הללו אינן קשורות לישראל. יש לנו קהל מבית ש'מחרחר ריב' ולא לראש הממשלה נתניהו - בשום אופן. אנחנו מבינים לחלוטין שהאחריות הראשונה של ראש הממשלה נתניהו היא לביטחון ישראל", קבעה תת שר החוץ.

"אנחנו כמובן מאמינים, ואני יודעת שגם ראש הממשלה מאמין, בכך שהתשובה הטובה ביותר היא פתרון על בסיס שלום, על בסיס משא ומתן. ישראל מכירה, כמו כל מדינה, אם לא טוב יותר מכל מדינה, את המחיר של מלחמה, את מחירה של פעולה צבאית", היא אמרה בתשובה לשאלה על כך שנתניהו אמר שבמידת הצורך ישראל תעמוד לבדה מול איראן.

 

ומה לגבי הקו האדום? "אנחנו מאוד מודאגים מכל התכניות של איראן, מכל המתקנים, פורדו, נתנז, אראק, כולם. אנחנו מודאגים מכל רמות ההעשרה, אנחנו מודאגים מהמאגרים, מהיכולת, מהחקר והפיתוח", היא ציינה. שרמן סרבה לדון בהצעות האיראניות כי לדעתה, בפעם הראשונה, מדובר בשיחות רציניות ומשמעותיות. "ניסינו מאוד בזהירות לשמור על הפרטים בתוך השיחות, ובאופן מעניין, גם איראן עשתה זאת - וזה מעיד על הרצינות של השיחות", אמרה תת שר החוץ.

 

לדבריה, ארצות הברית תבקש הפסקה בסנקציות למשך תקופה קצרה, בזמן שמנסים לקדם צעדי הבנה ראשוניים. אם בטהרן לא יהיו רציניים, וושינגטון תפעל מיד מול הקונגרס כדי להוסיף עוד סנקציות. "אני לא מאמינה שזה פרס כי כל הסנקציות עדיין בתוקף. כל האכיפה של הסנקציות עומדת בתוקף. כל התשתית הזו פועלת.

"ההדלפה על תקיפה ישראלית בסוריה - מצערת"

שרמן נשאלה גם על כך שבכיר בבית הלבן אישר ל-CNN שישראל אכן תקפה בסוריה בימים האחרונים, הדלפה שבישראל כעסו והתאכזבו ממנה. "אין לי מושג מדוע זה הודלף. יש לנו הדלפות על מדיניות אמריקנית בתקשורת האמריקנית גם כן, ואנחנו לא רוצים בהן. אני לא יודעת מאיפה זה הגיע, וכל סוג של הדלפה שכזה הוא מצער, ואיננו עוזר", השיבה תת השר.

 

היא נשאלה אם ארצות הברית מצותתת גם לטלפונים של מנהיגים פוליטיים בישראל, כפי שעשתה לגרמניה. "קהל הצופים שלכם מבין שלישראל יש יכולות ריגול ומודיעין 'מבוקשות' - במובן של מודיעין, שכולנו אסירי תודה לו, מכיוון שכולנו נשענים על המודיעין המובחר שישראל מציעה לעולם - כולנו נצטרך לדון בדברים האלה ביחד כי כולנו צריכים להתמודד עם האתגרים הללו ביחד. איך בעולם של האינטרנט, תקשורת, יכולות עצומות, אנחנו מוודאים שאין הפרזות, שאנחנו מכבדים האחד את השני", השיבה שרמן, שסירבה לאשר או להכחיש אם ארצה מצותתת לישראלים.

 

על תהליך השלום עם הפלסטינים אמרה שרמן כי מה שהאמריקנים רוצים יותר מכל הוא שישראל תחיה בביטחון ובשלום, וגם שהפלסטינים יוכלו לעשות זאת. ההשקפה של ארצות הברית לגבי ההתנחלויות מוכרת לכל הצופים שלכם. אני חושבת שבדוגמה הזו, זה הרגע שבו דברים נתקלים בקשיים והם ייתקלו, מאחר שזו סוגיה קשה לפתרון. עדיף שאומר פחות מאשר יותר, עדיף שאפקיד את הכישורים הגדולים של המזכיר קרי בלשוחח עם כל הצדדים כשהוא מבקר באזורכם, כדי לנסות להתקדם בסוגיה המורכבת הזאת", היא סיכמה.