"לחם, עבודה": מציאות המכורים לעבודה בישראל

החלק האחרון בסדרת הכתבות "לחם, עבודה": איך הפך מקום העבודה לבית הראשון שלנו? מציאות המכורים לעבודה בישראל מגלה תופעה בה הקריירה הצליחה למחוק כמעט לגמרי את חייהם הפרטיים, התחביבים ושעות הפנאי של רבים מאזרחי ישראל

(9:04 דקות)

פעם קראו להם וורקוהוליקס, המשוגעים שרק עובדים ועובדים ועובדים. היום כולנו כאלה ולא בטוח שמבחירה. יותר ויותר אנשים בישראל מבלים במקום העבודה שלהם יותר מאשר בבית, לפעמים על חשבון המשפחה.

 

העובד הישראלי מבלה כל שנה 400 שעות במקום העבודה שלו יותר ממקבילו בעולם המערבי, זמן ששווה לחודשיים רצופים של עבודה. ישראל, ממוקמת במקום ה-31 מבין 34 מדינות במדד האיזון שבין עבודה למשפחה. לנתונים הללו אין קשר בין התפוקה שלנו למספר שעות העבודה שאנחנו משקיעים ביום - 10, 12, 14 ויותר.

 

"זה שאתה עובד כל כך הרבה שעות לא אומר שאתה עושה עבודה טובה", אומר ד"ר איציק ספורטא מאוניברסיטת תל-אביב. דבריו באים על רקע סקר שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ובו מתגלה מציאות המספרת כי מחצית העובדים בישראל אומרים שהמחויבות שלהם בעבודה פוגעת באופן קשה בתפקודם המשפחתי.

 

"כל הקטע הזה של לעבוד עוד ועוד שעות היא תרבות קלוקלת לטעמי"' ממשיך ד"ר ספורטא, ומציין כי אפילו הרצל קבע באחת התכניות שלו "שבע שעות עבודה בלבד, כי לאדם יש משפחה ויש חיים נוספים".