נופלים בין הכיסאות: המובטלים שלא סופרים

הממשלה מתגאה באחוז אבטלה מהנמוכים שידעה המדינה. אך אם בוחנים את מדד אי התעסוקה מגלים: מספר המובטלים כמעט כפול מהנתון הרשמי. איך זה קורה? חיפשתם עבודה רק עד 11 פעמים בחודש או לשכת התעסוקה הציעה לכם משרה - אתם לא מובטלים. "ביטחון זה חשוב, אבל ביטחון כלכלי זה לא פחות חשוב"

שלום אמזלג פוטר לפני שלושה חודשים מעבודתו במפעל בקריית שמונה. מאז פוטר, ולא בפעם הראשונה, הוא יושב בבית יחד עם אביו. אך כשהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת את נתוני האבטלה הנמוכים בהם מתגאים ראש הממשלה ושר האוצר, אמזלג לא נכלל בספירה.

 

על פי הנתונים הרשמיים, מצב התעסוקה בישראל כמעט מעולם לא היה טוב יותר. בחודש שעבר היגיע שיעור האבטלה במשק ל-6.1%. אלא שבחינה מדוקדקת יותר מגלה את כל אלה שהספירה לא כוללת. כדי להיחשב מובטל בישראל, צריך לחפש עבודה באופן פעיל לפחות 12 פעמים בחודש. אם מובטל עשה זאת רק 11 פעמים - מזל רע: הוא לא נקרא מובטל. בנוסף, בלשכת התעסוקה היציעו לכם עבודה - גם אם אין שום קשר בינה לבין מה שעשיתם קודם או למה שלמדתם - אתם לא מובטלים.

 

"שמעתי מהרבה אנשים אומרים: אנחנו נלך ללשכת עבודה? בשביל מה? הם מתביישים ללכת אפילו ללשכת עבודה", מספר אמזלג. "חמישה חודשים אני באה קבוע ואין עבודה. לא יצא שהציעו לי עבודה", מעידה לירי בנשימול, שלא נספּרת בסטטיסטיקה הפורמלית. כשבלשכה אין עבורה הצעות, בנשימול, בעלת תואר שני, מקוששת עבודה במשרות חלקיות של כמה שעות שבוע. "זה מצב של חור אונים. כל אדם רוצה לקום בבוקר, ללכת לעבודה, לעשות את מה שהוא אוהב, לחזור לאנשים שאוהבים אותו", היא אומרת.

 

"עובד ששלא חיפש, התייאש מלחפש. די, נמאס לו לחפש והוא לא נחשב מובטל, שזה בערך בין אחוז וחצי-שני אחוז", מסביר ד"ר איציק ספורטא מאוניברסיטת תל אביב. "אבל צריך להסתכל גם על אלה שעובדים משרה חלקית והיו רוצים לעבוד משרה מלאה, והאנשים האלה מוסיפים עוד 4% ובחישוב פשוט מגיעים לבין 11% ל-12% שנמצאים בתת-תעסוקה".

 

"כאשר לא סופרים את כל המובטלים, אז בוודאי אפשר להגיע למספרים נמוכים", מוסיף ירון זליכה, דיקן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו. "אם מצאת עבודה, אבל היא רק משרה חלקית, אתה לא נחשב מובטל. אם אתה בעל תואר שני ומצאת עבודה בתוק מנקה במסעדה, אתה לא נחשב מובטל".

 

שלשום, קרה הלא יאומן - אמזלג זומן לראיון עבודה. "אומר לי ראש העיר הורדנו את נתוני האבטלה - איך? שושנה עובדת עם קשישים שעתיים, אז הוא הוריד. ההוא עובד עם קבלן ארבע שעות, אז הוא הוריד", הוא אומר. "זאת הבעיה. יושב ראש הממשלה מספר סיפורים ואגדות. אותי לא מעניין ביטחון וביטחון. זה חשוב, אבל גם ביטחון כלכלי זה לא פחות חשוב".