השלכות החרם של האיחוד: אובדן תקציבים בסך 2 מיליארד שקלים

החלטת האיחוד האירופי שלא לשתף פעולה עם גופים מההתנחלויות צפויה לפגוע באופן ניכר במימון תקציבי מחקר ופיתוח. נתניהו צפוי לפנות לג'ון קרי בניסיון לערב אותו נגד המהלך. התחושה באירופה: ישראל מוחקת את הקו הירוק

למרות שהודעתו של האיחוד האירופי על הפסקת שיתוף הפעולה עם ההתנחלויות מהווה יישום בלבד של הצהרות שכבר נשמעו בעבר, השפעתה צפויה להיות דרמטית. בעקבות ההחלטה שהתקבלה בבריסל עלולה ישראל לספוג אובדן תקציבים בהיקף של כ-2 מיליארד שקלים במסגרת הסכמי מחקר ופיתוח, סכומים אותם היא תצטרך להשקיע בעצמה במקום לקבלם מהאיחוד.

 

במהלך הדיון שכינס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באופן בהול עם השרים לבני ובנט וסגן השר אלקין, דרשו ממנו השניים האחרונים שלא לשתוק על המהלך ו"להעניש" את האיחוד. בין היתר הציעו השניים גם את האפשרות של הענקת מחוות לפלסטינים, אולי בניסיון לרכך את החלטת האיחוד האירופי.

 

(5:35 דקות)

לבני הגיבה אמש להחלטת האיחוד ושיגרה עקיצה מרומזת לעבר שותפיה לממשלה: "ההחלטה היא קריאת השכמה מטלטלת. מצער שהגענו למצב הזה, אבל אני מקווה שעתה כל אלה שחשבו שאפשר להמשיך בקיפאון וטענו שמצבנו מעולם לא היה טוב יותר יבינו שעלינו לפעול ולפתוח במשא ומתן, כי זו הדרך היחידה לשמור על האינטרסים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים של ישראל".

 

ראש הממשלה, שמוקדם יותר הגיב בתקיפות למהלך, צפוי לפעול בנושא. כבר בזמן הקרוב אמור נתניהו לפנות לשר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, ולבקש ממנו להתערב נגד ההחלטה ולשוחח עם גורמים באיחוד. ראש הממשלה מתכוון להסביר לקרי שהמהלך איננו תורם למאמציו הקדחתניים לחדש את המשא ומתן מול הרשות הפלסטינית.

 

מבחינת האירופים העיתוי של ההודעה איננו מקרי. במשך שנים השמיעו באיחוד הצהרות חוזרות ונשנות נגד מדיניות ההתנחלויות של ישראל, וההחלטה התקבלה למעשה ברמה הפקידותית. באיחוד שומעים את ההצהרות השונות של שרים בממשלת ישראל וההתחושה השוררת שם היא שישראל למעשה מוחקת אט אט את הקו הירוק, ומתכוונת לעשות זאת גם במשא ומתן עתידי. מבחינת האיחוד מדובר ב"יריית אזהרה" לירושלים.

בנט: "פיגוע כלכלי"

שר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, השתלח באיחוד האירופי וטען כי הוא מבצע "פיגוע כלכלי בסיכוי לשלום שמפלה בין יהודי ליהודי". "זו החלטה מנותקת והזויה", אמר בנט. לדבריו, "השלום יפרוץ דווקא מתוך שיתוף הפעולה עם הערבים במפעלים ובפרויקטים כלכליים משותפים, ולא מקוקטיליים באוסלו".

 

בנט הוסיף: "אפשר עוד לעצור את ההחלטה, אנחנו פועלים בשלל דרכים. קיימנו היום לשם כך פעולות שונות. אם ההחלטה הזאת תיכנס לתוקף, אדרוש מראש הממשלה להפסיק את כל הזרמות הכספים של האיחוד האירופי ביהודה ושומרון. למטבע יש שני צדדים".