פרסום ראשון: אובמה יגיע לביקור בישראל - בחודש הבא

בפעם הראשונה כנשיא, עתיד ברק אובמה להגיע לביקור רשמי בישראל ב-20 במארס כחלק מסבב פגישות מתוכנן ברחבי המזרח התיכון. המטרה: לקדם משמעותית את התהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים. בעקבות פניית חדשות 10: בבית הלבן אישרו את הפרטים. בלשכת נתניהו אמרו שהביקור מהווה "הזדמנות חשובה להדגיש את הידידות והשותפות החזקה"

הפעם הוא לא פוסח על ישראל: בפעם הראשונה כנשיא ארצות הברית, יגיע בחודש הבא ברק אובמה לביקור רשמי בישראל. גורמים מדיניים אמרו אמש (שלישי) כי הביקור ההיסטורי של הנשיא אובמה יתקיים ב-20 במארס, כשבוע לפני חג הפסח ולאחר סיום הרכבתה של הממשלה הישראלית החדשה. צוותים אמריקנים כבר נמצאים בישראל וברשות כהכנה ביטחונית לביקור. בעקבות פניית חדשות 10, בבית הלבן אישרו את הפרטים.

 

ביקורו של אובמה בישראל יכלל במסגרת מסעו המדיני הראשון של אובמה במזרח התיכון בכהונתו השנייה כנשיא, לאחר שבפעם הקודמת ישראל לא נכללה בו. גורמים מדיניים בוושינגטון אמרו שאובמה קיבלה הבטחה שיוכל לעשות "דברים גדולים" הקשורים בהתנעת התהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים.

 

במקביל, גורמים בבית הלבן סיפרו הערב כי אובמה שוחח בטלפון על הנושא עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחה שהתקיימה ב-28 בינואר. "תחילת כהונתו השנייה של הנשיא והקמתה של ממשלה ישראלית חדשה מציעות הזדמנות לשוב ולחזק את הקשרים בין ארצות הברית ומדינת ישראל, ולדון בדרך קדימה במגוון רחב של נושאים משותפים, בהם גם איראן וסוריה", אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני.

 

בלשכת ראש הממשלה נאלצו הערב לאשר את דבר הביקור בעקבות הפרסום בחדשות 10. "זו הזדמנות חשובה להדגיש את הידידות והשותפות החזקה בין ישראל וארצות הברית", אמרו בלשכת נתניהו. יושבת ראש התנועה, ציפי לבני, שהציבה דרישה להוביל את התהליך המדיני כתנאי לכניסתה לממשלה, בירכה על הביקור הצפוי. "אני מקווה שבכהונתם השנייה ישכילו שני המנהיגים להתניע תהליך מדיני לטובת האינטרס המשותף של ישראל וארצות הברית", אמרה לבני.

 

בחודש שעבר דווח כי אובמה שוקל להגיע לישראל בהזמנתו של נשיא המדינה, שמעון פרס, שיחגוג בקיץ הקרוב את יום הולדתו ה-90, וכן להשתתף בוועידת הנשיא בירושלים שמתוכננת ליוני. החלטתו של אובמה להקדים את ביקורו בשלושה חודשים נובעים כנראה משביעות רצון אצל האמריקנים מהדברים שנשמעו בנוגע לתהליך המדיני מפיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בימים האחרונים.

 

בחודש שעבר, כאשר עלתה האפשרות שאובמה יוזמן לחגיגות ה-90 לפרס, מסר הנשיא האמריקני למקבילו הישראלי באמצעות אנשיו כי יענה בחיוב להזמנה אם תהיה לו "סיבה מדינית לבוא", ככל הנראה כחלק מהפעלת לחץ על הממשלה בירושלים לחדש את התהליך המדיני מול הרשות הפלסטינית.

 

לאור הדברים האלה, הגעתו של אובמה לישראל מרמזת על שינוי משמעותי לקראת התנעתו מחדש של התהליך המדיני. ככל הנראה, בשבועות האחרונים חל שינוי בעמדת הממשל האמריקני בנושא אחרי שבשנים האחרונות היה ייאוש מהקיפאון והחלטה לא מוצהרת להתרחק מהנושא.