דיון סוער בכנסת: "חוק ברית הזוגיות - בלוף פוליטי"

כשברקע המשבר סביב סוגיית הרפורמה בגיור, אושר החוק של ישראל ביתנו בגרסתו המצומצמת בוועדת החוקה של הכנסת • ח"כ ניצן הורוביץ תקף את החוק: "אין בו שום תועלת למגזרים הרחבים בישראל שלא יכולים להינשא בישראל"

ועדת החוקה של הכנסת אישרה הבוקר (שני) ברוב של שמונה ובהתנגדות של ח"כ דב חנין את הצעת חוק ברית הזוגיות לחסרי דת בהכנה לקריאה שנייה ושלישית. במהלך הדיון הסוער בוועדה אמר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "ההתנגדות שלנו נובעת מהעובדה שהחוק הזה הוא בלוף פוליטי. אין בו שום תועלת למגזרים הרחבים בישראל שלא יכולים להינשא בישראל".

הורוביץ תקף את הצעת החוק ואמר: "אפילו הסידור לכאורה שהוא מציע לחסרי דת, לא ללא יהודים, לחסרי דת, אפילו מרע את מצבם ומחזק עוד יותר את הכוח של הממסד הדתי. זה מצג שווא של נישואים אזרחיים, זה לא נישואים אזרחיים ולא ברית זוגיות, זה פשוט בלוף פוליטי".

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) ביקש מקדימה להסיר את ההסתייגויות. "השאלה היא האם אנחנו הולכים ראש בקיר או הולכים בשלבים. נניח שכל ההסתייגויות עוברות, ברור לכם שיש מי שיפיל את החוק בקריאה שניה ושלישית". האופוזיציה לא נענתה לבקשתו.

ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) אמרה לרותם: "צריך להעביר את ההסתייגויות. אנחנו נפנה לכולם. נבקש ממרצ להיות פעם אחת חכמים ולא צודקים. נזרוק את מפלגת העבודה מכל המדרגות אם הם לא יתמכו". לדבריה, "אנחנו בדרך למלחמת אזרחים ולא פחות. מנהיגים צריכים להרגיש את זה. לכן אנחנו נתמוך בחוק הזה כי זה מאוד חשוב, אבל גם נגיש הסתייגויות".

בשנת 2004 הוגשה הצעת חוק ברית הזוגיות שבאה לפתות מסלול נישואים חילוני בישראל. הצעת החוק לא הסדירה נישואים בין בני זוג מאותו המין ועניינה היה רק בזוגות הטרוסקסואלים בלבד המנועי חיתון על פי ההלכה היהודית.

אתמול פרצה סערה פוליטית סביב הרפורמה בחוק הגיור בעקבות הודעת המפלגות החרדיות שעל אף הסכם בין הרבנות לנציגי "ישראל ביתנו", הודיעו כי הן מושכות את תמיכתן בהצעה. כשברקע איומי יהדות התורה לפרוש מהקואליציה, עלה חוק הגיור היום לדיון במליאה אך לא להצבעה.

מי שהפתיעה אולי יותר מכל בעמדתה בנושא היתה ש"ס. לאחר משא ומתן ממושך זכתה כבר הרפורמה לתמיכתם של הרב עמאר ופטרונו הרב עובדיה יוסף וזו לפתע הוסרה. "נדהמנו ביום ראשון לשמוע שש"ס חוזרת מההסכמה, מההתחייבות ויש ערעור על מה שהושג עד עכשיו", סיפר ליברמן.

יו"ר "ישראל ביתנו", השר ראביגדור ליברמן טען כי החלטתן של כלל המפלגות החרדיות למשוך את תמיכתן ברפורמה "אינה קשורה להלכה, אלא רק למאבקי כוח בתוך יהדות התורה ובין יהדות התורה לש"ס".