פרשת הרפז: "המבקר זיכה את אשכנזי מניסיון פוטש נגד ברק"

מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס הגיש למבוקרים את הטיוטה הסופית בפרשה. הרמטכ"ל לשעבר זוכה מניסיון לכפות על שר הביטחון את מחליפו בתפקיד אך "הצניע את יחסיו עם ארז וינר". נגד ברק נוספה עדות שטוענת כי אסף חומר נגד לשכת אשכנזי

מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס, הגיש הערב (חמישי) את הטיוטה הסופית שלו בפרשת הרפז. על פי חוק מבקר המדינה וצו איסור פרסום לא ניתן לצטט מהדוח באופן ישיר אבל ברור כי אין בו שינויים משמעותיים ביחס לטיוטה הקודמת שהוגשה. רוב הדוח עוסק בביקורת על הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי ולשכתו והחלק הקטן בשר הביטחון, אהוד ברק.

 

על פי המבקר הקודם, אשכנזי לא ניסה לבצע פוטש נגד ברק בנושא מחליפו בתפקיד הרמטכ"ל. זהו נושא שהיה חשוב לאשכנזי ובהחלט מדובר בניצחון שלו. מנגד המבקר לשעבר מותח ביקורת על השיחות המוקלטות בתוך לשכת הרמטכ"ל בין ארז וינר להרפז. למרות שהמונח "גימד" לא מוזכר בטיוטה, לינדנשטראוס מותח ביקורת על כך שאשכנזי הצניע את יחסיו האישיים עם הרפז בשלוש הזדמנויות שונות.

לגבי ברק, אמנם חלקו קטן יותר בדוח אך גם חריף יותר. המבקר לשעבר מותח ביקורת על היחסים שלו עם לשכת הרמטכ"ל. כמו כן, נוספה עדות מפיו של מי שהיה דובר מפלגת העבודה לשעבר, על כך שברק אסף חומר נגד לשכת אשכנזי. העדות נכנסה לדוח כעדות מסויגת בלי הקלטות ובלי חומר אובייקטיבי שמחזק אותה אך עדיין מדובר בכאב ראש לברק.

 

בנוסף, קיימת ביקורת גם על אופן מינוי סגן הרמטכ"ל נווה ועל מינוי אלוף נוסף. זאת השאלה הגדולה ונראה שהמבקר ימתח ביקורת על גדי אייזנקוט כמי שהשתתף בהפצת המסמך. נותר לחכות ולראות כיצד הרמטכ"ל בני גנץ בדוח הזה ואם ייתן לאייזנקוט גיבוי וימנה אותו לסגנו ובכך יסלול את דרכו לתפקיד הרמטכ"ל הבא.

מלשכת שר הביטחון: "שר הביטחון אהוד ברק, מביע סיפוק מהממצאים העולים מטיוטת דוח הרפז שהופצה הערב וזאת מבלי להיכנס לתכנים בטיוטה. שר הביטחון ברק, ציין את הערכתו לעבודה היסודית של מבקר המדינה וצוותו".

 

עורכת הדין שרון קלינמן, מסרה בשם אשכנזי כי "מעיון ראשוני, עולה בבירור שאשכנזי וסביבתו לא היו מעורבים בכתיבת המסמך, זיופו או הדלפתו. עוד ברור כי אשכנזי לא ביקש מעולם הארכת כהונתו לשנה חמישית כרמטכ"ל, ובעיקר כי אין שום יסוד לטענת הפוטש או לטענה בדבר התערבות בהליך מינוי הרמטכ"ל. בנוסף, אין ולא היו שום קשרים עסקיים בין רא"ל (מיל') אשכנזי וסביבתו לבין הרפז".