"'כיפת ברזל' תיתן הגנה לכלל סוגי הטילים, אך אין הגנה מוחלטת"

מנכ"ל רפא"ל, האלוף במיל' ידידיה יערי, הביע סיפוק מהצלחת הניסוי במערכת "כיפת ברזל" אך ביקש להבהיר "אין הגנה מוחלטת" • במקביל אמר כי צבא ארה"ב שוקל לרכוש את המערכת לחייליו בעיראק ואפגניסטן

(2:19 דקות)

"'כיפת ברזל' תיתן מענה לכל סוגי הטילים, אך אין הגנה מוחלטת", כך אמר הבוקר (חמישי) האלוף במילואים ידידיה יערי, מנכ"ל חברת רפא"ל, בראיון ל"קול ישראל".

בגלי צה"ל דווח כי צבא ארה"ב שוקל לרכוש את המערכת עבור חייליו בעיראק ואפגניסטן. על פי גורם ביטחוני בכיר, לאחרונה ביקר בישראל צוות מומחים שערך דוח מיוחד לגבי המערכת ובו המלצה לרכישת המערכת.

אמש הודיע משרד הביטחון כי הושלמו כל הניסויים שנערכו במהלך השנה האחרונה במערכת "כיפת ברזל". ב-48 שעות האחרונות נערכה באזור הדרום סדרה נוספת ומקיפה של ניסויי יירוט, בהן התמודדה המערכת בפעם הראשונה מול מספר איומים במקביל, וכולם יורטו בהצלחה מלאה.

סדרת הניסויים שנערכה השבוע, כללה ניסוי מערכתי מלא של כלל מרכיבי "כיפת ברזל", ובמסגרתו שוגרו והושמדו במקביל מספר רב של איומים מסוגים שונים. במהלך הניסויים גילתה המערכת מספר רב ומגוון של איומים, עקבה אחריהם, שיערה את מסלולם, תכננה את מסלולי היירוט ושיגרה את המיירטים שהשמידו את המטרות.

ממשרד הביטחון נמסר, כי "עם השלמת הניסויים, מסתיים שלב פיתוח המערכת על ידי צוותי מפא"ת (מחלקת פיתוח אמצעי לחימה) במשרד הביטחון ו'רפאל', ובהתאם ללוח הזמנים המתוכנן תועבר 'כיפת ברזל' בקרוב לידי גדוד הנ"מ הייעודי שהוקם בחיל האוויר להפעלתה המבצעית של המערכת".

מערכת "כיפת ברזל" נועדה להגן על ישראל משיגור טילים ורקטות קצרות טווח, והיא מפותחת כחלק מתכנית ההגנה הרב-שכבתית של מערכת הביטחון. בין היתר כוללת המערבת את "שרביט הקסמים" ליירוט טילים של טווח בינוני ו"חץ" ליירוט טילים של טווח רחוק.