משרד המשפטים מציע: קנס כפול למעסיקי עובדים זרים

בצל המאבק הציבורי נגד גירוש ילדי העובדים הזרים, מפרסם משרד המשפטים תזכיר חוק חדש המציע להטיל קנסות מינימום שינועו בין 10-25 אלף שקלים על מעסיקי עובדים זרים

תזכיר חוק חדש שהציג היום (חמישי) משרד המשפטים מציע לקבוע קנס מינימום של 10,000 שקלים למי שיעסיק עובד זר - פי 2 מהקנס הנוכחי. קנס המינימום לבית עסק שיעסיק עובד זר יעמוד על 25,000 שקלים.

בנסיון להרתיע, יוטל על מי שכבר הורשעו בעבר בהעסקת עובדים זרים קנס כפול. על מי שיתפס מבצע בפעם השלישית עבירה זו, יוטל אף קנס משולש. ההליך יתנהל במסגרת פלילית ולא במסגרת חוק עבירות מנהליות, שבו מתנהל הנושא כיום.

"בשנים האחרונות הלכה והתרחבה תופעה של העסקה שלא כדין של עובדים זרים בשלל ענפי המשק, תופעה הפוגעת בשוק העבודה הישראלי והכלכלה הישראלית בכלל", נכתב בתזכיר. "בעקבות התרחבות היקף התופעה כאמור החליטה ועדת השרים לענייני עובדים זרים, בה חברים שר האוצר, שר המשפטים, שר הפנים ושר התעשייה המסחר והתעסוקה, כי יש להפחית את הביקוש לצורות העסקה לא חוקיות במשק באמצעות הגברה וייעול אכיפתן של עבירות על חוק עובדים זרים, הנעברות על ידי מעסיקים".

לפני כשבוע קיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דיון בנושא האפשרות לגרש את ילדי העובדים הזרים בהשתתפות שרי הפנים, האוצר, החינוך המשפטים והרווחה, אך בסופו לא התקבלה חד משמעית.

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי הדיון בנושא גירוש הילדים יימשך, וכי החלטה בנושא תתקבל לאחר שיישקלו כל ההיבטים ולאחר מיצוי הנושא באופן מקיף. בלשכת נתניהו הוסיפו כי מה שברור הוא שהילדים לא יגורשו בטווח הזמן הקרוב.

"שר הפנים וש"ס פוחדים משני ילדים שיושבים בחדר"

שר הפנים, אלי ישי, נעדר אתמול מהדיון בוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים, שעסק במדיניות ההגירה ובהחלטה לגרש ילדי שוהים בלתי חוקיים בישראל. לטענת מספר חברים בוועדה ההיעדרות נבעה מנוכחותם של כמה מילדי העובדים הזרים בדיון.

השר ישי אמר ל"קול ישראל": "לא הגעתי לישיבת הוועדה בשל הניסיון להפוך את הדיון לתיאטרון אבסורד וליצור פרובוקציה". ח"כ ניצן הורוביץ', שהביא עימו לדיון את הילדים, טען מנגד כי "שר הפנים וש"ס פוחדים משני ילדים שיושבים בחדר. ממש נורא ואיום שהם הגיעו לכאן".

ח"כ יצחק וקנין מש"ס שנכח בדיון ענה להורוביץ' "תפסיק עם ההצגה שלך. הבאת ילדים לעשות פה הצגה. ההצגה נגמרה". ח"כ ניסים זאב, גם הוא מש"ס אמר "יש פה ניסיון להציג את הטוב, הרע והמכוער שמשרד הפנים הוא המכוער. זה דבר לא נכון ולא צודק".