BETA

14.04.2011

00:44

עודכן:

קו ההגנה של ליברמן: יטען שפעילותו העסקית לא נעשתה בהיותו איש ציבור

שר החוץ צפוי לטעון שמהרגע שחזר לממשלה העביר את החברות לידי אנשים אחרים וכי פעל בעסקיו בין השנים 1999-1997 וכן בין השנים 2004-2006. על הפרקליטות יהיה להוכיח שגם בתקופה זו הוא נהנה מהכספים

(40 שניות)

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הגיב להחלטה להגיש נגדו כתב אישום ואמר: "אתם יודעים שתמיד פעלתי לפי החוק, ואין לי סיבה לדאגה". בכך סימן ליברמן את קו ההגנה שלו.

 

כוונתו בדברים אלה היא שפעילותו העסקית נעשתה כאשר לא היה איש ציבור. כלומר בין השנים 1999-1997 וכן בין השנים 2004-2006. אז, כך יטען, הוא יצר את החברות ומהרגע שחזר לממשלה העביר אותן לידי אנשים אחרים. על הפרקליטות יהיה להוכיח שגם בתקופה זו הוא נהנה מהכספים.

 

 בהודעת היועץ המשפטי לממשלה נמסר: "העבירות בהן נשקלת העמדתו לדין של ליברמן הן מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד. על-פי החשד, עבירות אלו נעברו בהתייחס לשליטה בחברות שאליהן הועברו כספים בהיקף של מיליוני דולרים, שמקורם באנשי עסקים פרטיים, ואשר התקבלו בין השנים 2001-2008 בתאגידים שהיו בשליטתו, במהלך כהונתו כחבר כנסת וכשר בממשלה".

 

על פי הודעתו של וינשטיין, התקופה הרלוונטית לחשדות המפורטים היא החל מיום מינויו לראשונה כשר התשתיות במארס 2001. לאחר פרישתו מתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה החל בפעילות עסקית בארץ ובעולם באמצעות שתי חברות שהקים. "על פי החשד הציג ליברמן מצג כוזב כלפי הציבור ומבקר המדינה, לפיו מכר במלואן את כל זכויותיו בחברות ואין לו כל נגיעה אליהן. זאת, על אף שהמשיך לקיים את עסקיו על ידי אותם תאגידים, ונהנה מהזרמתם של אותם תקבולים לחברות שבשליטתו, והכול תוך הפרת חובות הדיווח על פעילותו האמורה ותוך הגשת דוחות כוזבים על פעילותו ונכסיו השוטפים, דיווחים בהם היה מחויב בתוקף כהונותיו הציבוריות. 

 

שר החוץ נאם הערב בכינוס של ועידת מפלגתו, ישראל ביתנו. בנאום של כ-40 דקות לא הגיב כמעט להחלטה להגיש נגדו כתב אישום והתייחס לנושא רק בסיום דבריו ובקצרה. "אתם יודעים שתמיד פעלתי לפי החוק, ואין לי סיבה לדאגה. אחרי 15 שנה תינתן לי סוף-סוף האפשרות להוכיח שנהגתי לפי החוק, ואתם יודעים, אצלי מילה זו מילה", סיכם יו"ר ישראל ביתנו וזכה לתשואות ארוכות שבסיומן איחל לנוכחים חג פסח שמח וירד מהבמה.

ליברמן על ישראל ביתנו: "ידענו שנצליח"

לאורך כל נאומו לא התייחס בכלל ליברמן להחלטה להגיש נגדו כתב אישום. בתחילה הוא חלק שבחים למפלגה שהוא עומד בראשה. "לא נתנו לנו סיכוי ואמרו שאנחנו תופעה חולפת אבל ידענו שנצליח. ישראל ביתנו יצאה המנצחת הגדולה פעמיים. גם בתום מערכת הבחירות וגם שנתיים מיום כינון הממשלה. פרשנים שואלים אותי מה סוד ההצלחה והתשובה היא נאמנות לדרך. מילה זו מילה". הוא גם התייחס לדוח גולדסטון ולתביעת המפלגה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת פעילות ארגונים ואמר כי הוא יודע שהמפלגה תשלם על זה מחיר ציבורי אך היא לא תוותר.

 

כשהוא עבר לנושא הביטחוני אמר כי מטרתה של ישראל חייבת להיות הפלת "שלטון הטרור" בעזה. "המטרה צריכה להיות שקט ליישובי הדרום ולא שקט תעשייתי לחמאס המנוצל על ידי ארגוני הטרור להברחת עוד ועוד נשק". לדבריו, אסור לישראל לסמוך על כוחות זרים שיהיו אחראים לביטחונה אלא רק על צה"ל וכוחות הביטחון. הוא שב ואמר שאיראן היא עדיין האיום הגדול על ישראל וקרא לעולם להסב את תשומת לבו למתרחש שם ולפיתוח תוכנית הגרעין האיראנית. "זה לא תפקידה של ישראל לעמוד בראש המחנה, אך ישראל תשמור על כל האופציות פתוחות על מנת להגן על בטחונה", הדגיש.

 

בהתייחסו לכוונות הפלסטינים לבקש את הכרת האו"ם במדינה פלסטינית ריבונית בחודש ספטמבר, אמר ליברמן כי התשובה נמצאת באחדות העם. "ראשי 3 המפלגות הגדולות חייבים להתיישב סביב שולחן אחד ולדבר על הצעה להסדר קבע". לדבריו, הצעה שכזו תזכה לתמיכתם של לפחות 80% מאזרחי המדינה והעם היהודי. "זאת תהיה הפגנת עוצמה פנימית שתשדר לכל העולם, שאנחנו נחושים וכל העם מאחורינו. זה יהיה הרבה יותר חזק מכל החלטה בעצרת האו"ם".