בעקבות מעצר האם: החרדים מאיימים להחרים את בי"ח הדסה

חשיפת פרשת התעללות בפעוט בביה"ח הדסה עין כרם שהובילה למעצרה של אמו, תושבת שכונת מאה שערים, ממשיכה להסעיר את העדה החרדית בבירה • קצין המבצעים של העדה האשים הבוקר את בית החולים בהתעללות בקהילה החרדית והבהיר כי בכוונת אנשיו להחרים את המוסד על רקע בדיית עלילת שווא

סערה בעדה החרדית סביב מעצרה של האם: קצין המבצעים של העדה החרדית בירושלים, יואליש קרוייס, אמר הבוקר (רביעי) בראיון לגלי צה"ל כי בכוונתם להטיל חרם על בית החולים הדסה עין-כרם בירושלים, בעקבות חשיפת פרשת "האם המרעיבה", שלטענתם היא עלילת שווא ובקנוניה של בית החולים וגורמי הרווחה נגד הציבור החרדי.

במקביל, ברחבי שכונת מאה שערים הופצו מאז שעות הבוקר מאות כרוזים ברוח דבריו של קרוייס, ובהם 'כתב אישום' חמור במיוחד של הקהילה החרדית נגד התנהלות בית החולים וגורמי הרווחה שבעיר בפרשה, האשמים ב"מעשה ההתנכלות", שכל כולו, כך לפי הכרוזים, הוא מעשה בדייה.

כזכור, אחרי שפורסם אמש כי אישה חרדית חשודה שהרעיבה את בנה בן השלוש וחצי, כנראה בעקבות הפרעה נפשית - יצאו מאות מבני תנועת החסידות של האם, "נטורי קרתא", להפגין בבירה, חסמו את כביש בר-אילן והבעירו פחים. במקביל הוצתו בכיכר השבת כמה פחי אשפה. אדם נפצע באורח קל מאבן שהושלכה לעברו, שעה שניסה לפנות פח אשפה בוער שהציתו חרדים.

אתמול היה ניסיון להצית דלת של אחת מלשכות הרווחה בעיר, וכן הופצו במאה שערים כרוזים נגד שירותי הרווחה בירושלים. זאת לאחר שביום ראשון אף פגעו חרדים בלשכת הרווחה ליד מאה שערים - וגרמו שם נזקים לרכוש.

ההתעללות המיוחסת לאם הובילה לתשעה אשפוזים בחייו הקצרים של הפעוט. כבר לפני קרוב לשנתיים, בספטמבר 2007, הוא פונה ל"הדסה הר הצופים", כשהוא סובל מחום גבוה ומפצעים בפה ומסרב לאכול ולשתות.

מאז המקרה אושפז הפעוט שבע פעמים נוספות באותו בית חולים, כשהוא סובל מתת תזונה ומתופעות שונות, דוגמת הקאות. מאז חודש פברואר 2009 הוא שוהה ברציפות ב"הדסה עין כרם", שם החלו לחשוד כי אמו היא שאחראית למצבו הקשה.

ב"הדסה" נעשו ניסיונות להאכיל את הפעוט באמצעות צינור הזנה, אולם הם נכשלו. לאחר התקנת מצלמות מעקב התברר כי ככל הנראה ניתקה האם את הצינור בכל פעם שהוא חובר, ואף החדירה לתוכו חומרים אחרים.

גורמים במשטרה: מחדל חמור של שירותי הרווחה בי-ם

גורמים במשטרה גיבו בראיון ל"הארץ" את פעילות בית החולים בפרשה והפנו יד מאשימה לעברם של שירותי הרווחה בעיר הבירה על המחדל המתמשך. "שירותי הרווחה לא עלו על ההתעללות בילד, ולא פנו אל המשטרה למרות שהמשפחה טופלה על ידם במשך כשנה. אלמלא בית החולים, שצילם את האם מנתקת את הצינורות שהזינו את בנה והתלונן במשטרה, לא היינו יודעים עד היום על ההתעללות... מדובר במחדל חמור".

לדברי הגורמים, "לא מדובר במחדל הראשון של רשויות הרווחה בעיר. גם במקרה של האם המתעללת מבית שמש, שזכתה לכינוי 'אמא טליבאן', שירותי הרווחה התעלמו מתלונות של בני משפחה ולא העבירו למשטרה תלונה על תקיפת הילדים. מדובר במחדל מתמשך".

אגף הרווחה של עיריית ירושלים, לעומת זאת, הביעו אתמול זעם רב על משטרת ירושלים בשל מעצר האם בפתח לשכת הרווחה, תוך שהם פוגעים, לטענת העובדים הסוציאליים, במרקם היחסים העדין של אגף הרווחה עם האוכלוסייה החרדית.