הפרקליטות: כתב אישום נגד מתאמת הנסיעות של אולמרט

בתום השימוע שנערך לרייצ'ל רז-ריסבי, מתאמת הנסיעות של ראש הממשלה לשעבר, הוחלט להגיש נגדה כתב אישום. מדובר בפרשת "ראשונטורס" בה נחשד אולמרט בהוצאת חשבוניות כפולות להוצאות נסיעותיו לחו"ל. טענותיה של רז-ריסבי בשימוע לא התקבלו. מועד השימוע של ראש הממשלה לשעבר עדיין לא נקבע סופית

במכתב ששלחה פרקליטות מחוז ירושלים נודע היום (שני) לרייצ'ל רז-ריסבי, ששימשה כמתאמת קשרי החוץ של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, כי יוגש נגדה כתב אישום בפרשת "ראשונטורס". מדובר בכתב האישום הראשון בפרשה.

בפרקליטות החליטו שלא לקבל את טענותיהם של ריסבי-רז, במהלך השימוע שנערך לה. פרקליטיה של ריסבי-רז טענו במהלך השימוע כי מרשתם הופלתה ביחס למעורבים אחרים בפרשה. בתגובה לכך כתבה הפרקליטות כי "להבנתנו מרשתך לא הופלתה לרעה בהחלטה להעמידה לדין פלילי. האבחנה בינה לבין חשודים אחרים נעשתה משיקולים ענייניים של ראיות מספיקות להעמדה לדין ועניין לציבור".

ריסבי-רז טענה עוד כי היא נחקרה ללא אזהרה בחלק משמעותי מחקירותיה. לפיכך, טענו עורכי דינה של ריסבי-רז, אין להגיש נגדה כתב אישום. על כך ענו בפרליקטות "אין בעובדה שמרשתך נחקרה במשטרה בלא שהוזהרה, כדי להצדיק הימנעות מהגשת כתב אישום. הטיעון אינו מקובל עלינו".

החשד: אולמרט הוציא חשבוניות כפולות לנסיעות לחו"ל

ביוני 2008 החליט היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירת ראש הממשלה בחשדות להוצאת חשבוניות כפולות לגבי הוצאות נסיעותיו לחו"ל. בהודעת המשטרה ומשרד המשפטים נכתב אז כי "על פי החשד, במהלך כהונותיו הציבוריות כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת נהג אולמרט לפנות ולקבל מימון לטיסותיו לחו"ל, שנערכו במסגרת תפקידיו הציבוריים, במקביל ממספר גופים העוסקים בפעילות ציבורית לרבות מהמדינה. זאת כאשר כל אחד מהגופים התבקש בנפרד לממן את אותה הטיסה".

כמו כן נאמר כי "סוכנות הנסיעות, ששירתה את אולמרט בנסיעותיו, הפיקה ושלחה לכל אחד מהגופים והארגונים הציבוריים השונים שמימנו את הטיסות חשבוניות נפרדות על שמם בגין אותן טיסות כאילו נשאו הן בלבד במימון הטיסה שתוארה בחשבונית. בדרך זו, סך הכספים שהתקבלו מהגופים השונים עבור אותה נסיעה עלה על ההוצאה האמיתית בגין הטיסות, ועודפי הכספים, בסכומים משמעותיים, שנתקבלו ע"פ החשד במרמה, הועברו לחשבון פרטי מיוחד על שם אולמרט שניהלה עבורו סוכנות הנסיעות. כספים אלה שימשו למימון נסיעותיהם הפרטיות לחו"ל של אולמרט ושל בני משפחתו".

בחודש נובמבר 2008 הודיע מזוז כי הוא שוקל להעמיד לדין את אולמרט, בכפוף לשימוע, בפרשה. עד כה הצליח ראש הממשלה לשעבר לדחות את מועדי השימוע בנושא.