בית המשפט בברזיל החליט: אליאור חן יוסגר לישראל

אליאור חן, שעמד בראש כת שהייתה אחראית על פי החשד להתעללות קשה בילדים, נמלט מהארץ לאחר פרסום החשדות נגדו ונגד אנשיו • לפני כחודשיים חתמה בת זוגו לשעבר, אמם של הילדים, על עסקת טיעון שבמסגרתה הודתה בהתעללות ונגזר עליה עונש של 5 שנות מאסר • בית המשפט העליון של ברזיליה החליט להסגיר את חן לישראל, והוא צפוי לעמוד לדין

(1:06 דק')

בית המשפט העליון בברזיליה, בירת ברזיל, החליט הלילה (שישי) להסגיר לישראל את אליאור חן, החשוד שעמד בראש כת שהייתה אחראית להתעללות קשה בילדים בישראל. בחודש מרס שעבר, עם התפוצצות הפרשה, נמלט חן לברזיל וניהל שם מאבק משפטי עיקש בניסיון למנוע את הסגרתו ארצה.

החלטת בית המשפט העליון בברזיל התקבלה כתוצאה מהגשת בקשת ההסגרה על-ידי המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה. בשיתוף פעולה עם שגרירות ישראל בברזיל הוגשה בקשת ההסגרה לרשויות ברזיל. משרד החוץ הישראלי אף הבהיר לבכירים במשרד המשפטים הברזילאי את הנסיבות המיוחדות של הפרשה, על דחיפותה וחומרתה.

במסגרת הליכי ההסגרה נטען, בין היתר, על-ידי סנגורו של אליאור חן, כי למדינת ישראל אין סמכות להעמידו לדין בישראל נוכח העובדה שחלק מן המעשים בוצעו בשטח הישוב בית"ר עלית שמעבר לקו הירוק. לבקשת בית המשפט העליון בברזיל הגישה המחלקה לעניינים בינלאומיים את עמדתה המפורטת של ישראל בנושא בה הובהר כי למדינת ישראל הסמכות הברורה והבלעדית להעמיד לדין את אליאור חן בגין החשדות נגדו. הרשויות בברזיל תמכו בעמדת ישראל וזו התקבלה על-ידי בית המשפט העליון בברזיל, שדחה את טענות סנגוריו של חן וקבע כאמור פה אחד כי חן יוסגר לישראל.

"חן המליץ לבצע בילדים 'תיקונים'"

לפני כחודשיים חתמה פרקליטות מחוז ירושלים על הסדר טיעון עם מ., בת זוגו לשעבר של חן, שהואשמה בהתעללות בילדיה ובשל כך תרצה תקופת מאסר של חמש שנים. מעדותה עולה כי חן המליץ לה לבצע בילדים "תיקונים", כדי "להוציא מהם את המזיקים", כהגדרתו. התיקונים, על פי כתב האישום, היו טלטול, הכאה, כפיתה, שריפת איברים, האכלה בצואה ועוד. כתוצאה מההתעללות אושפז אחד הילדים במצב של צמח בבית חולים בירושלים.

על פי הסדר הטיעון האם תעיד נגד ה"רב" חן וכנגד שותפיו למעשים. הפרקליטות הסכימה לעונש מאסר של 5 שנים בגין האישומים. הנאשמת הודתה בכתב אישום מתוקן, המייחס לה התעללות בילדיה בדרך של מחדל – בכך שלא מנעה מחן ומאנשיו לפגוע באלימות חמורה בילדיה. בגין ההתנהגות האמורה מבקשים הצדדים מבית המשפט להטיל על הנאשמת עונש של חמש שנות מאסר בפועל.

מיד לאחר חתימת ההסכם מסרה האם למשטרה הודעה ארוכה ובה פרטים מפלילים רבים, שיש בהם כדי לחזק באופן משמעותי את תיקי החקירה בעניינם של חן ושותפיו. דבריה של הנאשמת מהווים פריצת דרך בפענוח פרשה חמורה זו, ויש בהם כדי לתרום לבירור האמת ולמיצוי הדין כלפי כל המעורבים בה לרבות האם.