אולמרט על פרשת "מלח": "אמרתי ליועמ"ש אני אפעל לפי סמכותי"

ראיון מלפני שבע שנים חושף את עמדתו של אולמרט לגבי עסקת "תעשיות מלח" בבעלות דנקנר. "זאת עסקה הוגנת שלא נותנת עדיפות למשפחת דנקנר", הצהיר אולמרט בראיון עם רינו צרור וסיפר על חילופי הדברים סביב הנושא בינו לבין היועמ"ש לשעבר

(2:57 דקות)

ראיון שנערך עם לפני שבע שנים עם רינו צרור ונקבר בארכיון חושף את עמדתו של ראש הממשלה לשעבר בנוגע לעסקת "תעשיות מלח" בעקבותיה נעצר יושב ראש בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר.

פרשת הולילנד – סיקור מלא>>>

בראיון מדבר אולמרט על העסקה במסגרתה שונה קרקעות "תעשיות מלח" לטובת נדל"ן ומכנה אותה "עסקה הוגנת". "זאת עסקה שלא נותנת עדיפות לאנשי משפחת דנקנר", אמר אולמרט. לדבריו, קיבל את העסקה בירושה בתקופת כהונתו כשר התמ"ת אז חתם על הפשרת הקרקע החקלאית בבעלותה של משפחת דנקנר.

"זאת עסקה שנחתמה לפני שבע שנים? למה שאני אבטל אותה?", תהה אולמרט בראיון בתגובה לחילופי הדברים שהתנהלו אז בינו לבין היועץ המשפטי לממשלה סביב הנושא. "היועץ המשפטי ביקש לעכב את הדיון בנושא לפני שנתיים וחצי ואחר כך שלח לי מכתב", סיפר אולמרט, "אני חלקתי עליו באופן ענייני ולא אישי ואמרתי לו: 'אני אפעל לפי סמכותי ואתה לפי סמכותך'".

החשדות לגבי כשרות המתרחש בעסקת "תעשיות מלח" הועלו כבר לפני מספר שנים כשראיות אודות העסקה הבעייתית לכאורה הובאו בפני שני יועצים המשפטיים בעבר. מבקר המדינה אף פרסם על כך דוח והיועץ המשפטי כתב ביקורת חמורה על הנושא.

לפי החשד, יעקב אפרתי, ששימש אז כראש מנהל מקרקעי ישראל קיבל עשרות אלפי שקלים תמורת שינוי ייעודה של הקרקע בבעלות משפחת דנקנר. הדבר העלה את ערך הקרקע ושיפר את יכולתו של דנקנר לרכוש מניות בבנק פועלים.

האם שולה זקן תיעצר עם הנחיתה בישראל?

בתוך כך ממשיכה פרשת הולילנד להסתעף. היום שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים דני דנקנר, ויעקב אפרתי. ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן שאף היא חשודה במעורבות בפרשה צפויה לנחות מחר בצהריים בישראל לאחר שהות ממושכת בארצות הברית.

בשעה זו עדיין אין החלטה במשטרה האם יחכו לזקן שוטרים כבר בשדה התעופה והיא תלקח לחקירה או שימתינו עם זימונה למשטרה. לדברי פרשן חדשות 10, ברוך קרא, יש אפקטיביות ב"חקירה נקייה" אך מצד שני גם באגף החקירות מבינים שחקירה שנערכת הרבה זמן הופכת לטקס שהכל מחכים לו.