לבני לשר החוץ הספרדי: הגשת התביעה עניין פוליטי

שרת החוץ ניהלה שיחה קשה עם עמיתה הספרדי. "השופט פרסם את הודעתו טרם שקיבל את כלל החומרים הרלוונטים למקרה" כעסה לבני והסבירה למורטינס כי "החלטת השופט נוגעת לכל הישראלים שמגנים על מדינתנו". השרה הבהירה לעמיתה כי היא מצפה שממשלת ספרד תטפל בעניין באופן מיידי

"ישראל רואה בחומרה רבה את הודעת השופט הספרדי" כך אמרה הערב (חמישי) שרת החוץ לעמיתה הספרדי מיגל מורטינס.

חשש: למהלך בספרד יהיו משמעויות מעשיות על בכירים ישראלים »
בן אליעזר: מוטב לצדקנים שיתבעו את חמאס על רצח ישראלים »
ברק: חיסול טרוריסט פשע נגד האנושות? רק בעולם הפוך »

"השופט פרסם את הודעתו טרם שקיבל את כלל החומרים הרלוונטים למקרה, ואין אלא לקבוע שהחלטתו היא פוליטית ואיננה משפטית" אמרה השרה.

בהמשך דבריה לבני הוסיפה כי "ממשלת ספרד צריכה להבין, שהחלטת השופט לא נוגעת מבחינת מדינת ישראל רק לאנשים נגדם הוגשה התביעה - אלא לכל הישראלים שפועלים בכדי להגן על מדינתו. מדובר באירוע חמור ומשמעותי ביותר בין המדינות וכך על ספרד להתייחס אליו. העניין חייב להיות מטופל באופן מיידי - אני מצפה לקבל את תשובת ספרד על האופן בו ייפתר העניין בהקדם האפשרי".

מורטינס הבטיח להעביר את הדברים לראש ממשלת ספרד והוסיף כי הוא יעדכן את השרה כבר בימים הקרובים על ההתפתחויות בפרשה. לבני עדכנה בפרטי השיחה את השרים בן אליעזר ודיכטר.

מוקדם יותר הגיב שר התשתיות לראשונה על החלטת בית המשפט בספרד לפתוח בחקירה נגדו על חיסול סאלח שחאדה.

משרד המשפטים: הגשת התביעה היא ניסיון לנגח את ישראל

"זו החלטה מגוחכת, ויותר מאשר היא מגוחכת היא מקוממת" אמר השר "מוטב לכל הצדקנים והמטיפים שיגישו תביעות נגד אנשי החמאס, על פעולות הרצח והטרור נגד ישראלים".

הערב מתגלה, כי דבר התביעה היה ידוע כבר למעלה משמונה חודשים, כי השופט הספרדי ביקש לקבל לידיו חומר חקירה, אך בישראל התעלמו ממנו.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה, כי "אין ספק שעצם הגשת התביעה בספרד היא נסיון ציני ופוליטי לנצל את מערכת המשפט בספרד, על מנת לנגח את מדינת ישראל על ידי גורמים פרטיים אנטי-ישראליים. מדינת ישראל פועלת בנחישות למנוע תביעות מסוג זה בספרד ובמדינות אחרות, הן באמצעים משפטיים והן בדרכים מדיניות", לשון ההודעה.