דאבוס: ארדואן נטש בזעם באמצע דיון עם פרס

פגישתם של הנשיא וראש ממשלת טורקיה הסתיימה בטונים צורמים • פרס שאל את ארדואן "מה אתם הייתם עושים לו היו יורים על איסנטבול"? • ראש ממשלת טורקיה השיב: "אתה חש אשם על שהרגתם אזרחים ולכן אתה תוקף" • בהמשך ירד ארדואן מהבמה לאחר שכעס על מארגני הכנס כי לא קיבל זמן שווה לזה שקיבל פרס כדי לדבר • מלשכת הנשיא נמסר כי ארדואן הבהיר מאוחר יותר שלא עזב בגלל פרס

(3:03 דקות)

החרפה נוספת ביחסים בין ישראל לטורקיה. ראש הממשלה הטורקי טאיפ ארדואן ירד הערב (חמישי) מהבמה בזעם, לאחר שטען כי מארחי הכנס הכלכלי בדאבוס הקציבו לו פחות זמן דיבור מאשר לנשיא פרס.

הדיון שהתנהל בטונים צורמים מתחילתו התמקד במבצע בעזה. "ישראל יצאה להגן על עצמה" אמר פרס והוסיף "יצאנו למלחמה בלית ברירה. אי אפשר לסבול שמליון אזרחים, בהם נשים וילדים לא יכולים לישון בלילה" אמר פרס והוסיף "מה אתה היית עושה עם טילים היו נופלים על איסנטבול?"

ראש הממשלה הטורקי תקף בתגובה: "אני מרגיש שאת חש אשם ולכן דיברת בקול רם כל כך. הרגת אנשים" אמר ארדואן "אני זוכר שראיתי את הילדים שמתו על החוף".

מנחה הדיון ביקש מארדואן "לכבד את המארחים" ולסיים את דבריו וראש הממשלה הטורקי התעצבן. "אני לא חושב שאחזור לדאבוס" אמר והסביר: "פרס דיבר במשך 25 דקות ואני דיברתי רק חצי מהזמן".

מאוחר נמסר מלשכתו של הנשיא כי לאחר התקרית, כינס ארדואן מסיבת עיתונאים בה הבהיר כי לא עזב בגלל פרס. גורמים במשלחת הוסיפו כי היחסים בין השניים טובים מאוד.

פגישתם של פרס וארדואן הייתה הפגישה המדינית הראשונה בין בכירים משתי המדינות מאז הלחימה בעזה. כזכור, טורקיה הביעה עמדה חריפה בעניין תפקידה של ישראל במלחמה וכעת, כך פרסמה לשכתו של פרס, ביקשה לקיים פגישה מדינית עם הנשיא.

בנאום הפתיחה של ארדואן מוקדם יותר היום, התייחס ראש הממשלה הטורקי ללחימה בעזה ואמר כי הוא רואה בפעולה "חוסר כבוד כלפינו".

ארדואן התייחס גם למשא ומתן העקיף בין ישראל לסוריה שנקטע בעקבות המבצע ואמר "המגעים נמצאים כרגע בהקפאה, אבל אם הצדדים יבקשו, טורקיה מוכנה להשתתף ולמלא תפקיד בדיונים הללו".