היסטוריה של האשמות בחו"ל: משרון ועד לבן אליעזר

זו אינה הפעם הראשונה שבה בכירים ישראלים וקציני צה"ל מבוקשים בחוץ לארץ בגין פעולות ישראל במלחמות העבר. זה התחיל בבלגיה, שם הואשמו עמוס ירון וראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון באחריות לטבח של סברה ושתילה במלחמת לבנון הראשונה

(1:53 דקות)

החלטתו של שופט בספרד לחקור תלונה בגין פשעים נגד האנושות נגד אישים בישראל, היא רק אחת מתוך סדרה של מהלכים מסוג זה שנעשו בשנים האחרונת ברחבי אירופה.

החוקים בכמה מדינות באירופה, המאפשרים לשפוט כל אדם אם עבר עבירות מסוימות גרמו בעבר וגורמים בהווה הרבה מבוכה לאישים ישראלים ואף יכול להפוך את הביקור שלהם בעתיד באירופה לבלתי אפשרי עבורם.

זה התחיל בבלגיה, שם הואשמו עמוס ירון וראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון באחריות לטבח של סברה ושתילה במלחמת לבנון הראשונה. אחרי לחץ בינלאומי של מדינות שחששו מתביעות דומות בהן ארה"ב והשבת השגריר מבריסל לירושלים, החליט בית המשפט העליון הבלגי כי שרון נהנה מחסינות מתוקף היותו ראש ממשלה.

נגד האלוף דורון אלמוג הוצא צו מעצר בבריטניה בחשד שהפר את אמנת ג'נבה וגם נגד שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז הוצא צו במדינה. בחודש דצמבר 2007 ביטל השר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, ביקור מתוכנן בבריטניה עקב חשש שייעצר בשל תביעה פלילית העומדת נגדו שם. את התביעה הגישו בני משפחותיהם של 14 הפלסטינים שנהרגו במהלך חיסול סלאח שחאדה.