איראן: אם האמריקנים ישנו מדיניות - נשמח לשתף פעולה

שר החוץ האיראני המבקר בכנס בדאבוס אומר כי אם אובמה ישנה את המדיניות האמריקנית בפועל - הוא יגלה שטהרן תשתף עימו פעולה. דברים אלה באים על רקע הדיווח לפיו בכירים אמריקנים מנסחים מכתב לאחמדיניג'אד, כתגובה לברכה ששלח נשיא איראן לאובמה

היחסים בין ארצות הברית לאיראן מתחממים? שר החוץ האיראני מבטיח היום (חמישי), כי ארצו תהיה מוכנה לשתף פעולה עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אם הממשל בראשותו ישנה את המדיניות האמריקנית שהייתה נהוגה באזור.

דברים אלה באים על רקע הדיווח שהתפרסם הבוקר בעיתון "הגרדיאן" הבריטי, לפיו בכירים בממשל האמריקני ניסחו מכתב לנשיא מחמוד אחמדיניג'אד.

מנושאר מותאקי שמשתתף בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשוויץ אמר עוד, כי טהרן מאמינה "שאם הממשל החדש בארצות הברית, כפי שאמר מר ברק אובמה, מתכוון לשנות את המדיניות שלו, לא רק בדיבורים אלא בפועל, הם ימצאו את האזור מוכן לשתף פעולה - וכך גם את איראן".

מוקדם יותר קרא ראש הממשלה הטורקי לארצות הברית "לשנות את גישתה ולאמץ הגדרות שונות לארגוני טרור במזרח התיכון". גם הוא נאם בכנס בדאבוס. רג'יפ טאיפ ארדואן, שהתכוון ככל הנראה לחיזבאללה וחמאס, הוסיף כי ארצות הברית צריכה לנסח מדיניות חדשה ביחס לגופים אלו.

על פי הדיווח ב"גרדיאן", המכתב האמריקני יישלח כתגובה לברכה ששלח נשיא איראן לאובמה לאחר שנבחר לנשיא ארצות הברית. דיפלומטים בוושינגטון אומרים כי מדובר במחווה סימבולית שנועדה לסמן את שינוי הטון העויין כלפי איראן שאפיין את מימשל בוש.

במשרד החוץ נערכים בחודשים האחרונים לאפשרות של איראן גרעינית ועמלים על הכנת עבודת מטה שכל תכליתה הערכות למשא ומתן של המערב מול טהרן - כך פורסם בחדשות 10 בחודש אוקטובר האחרון.

בכירים בירושלים העריכו, כי אובמה יקדם מהלך דיפלומטי עם איראן, בשיתוף עם האיחוד האירופי. במשרד החוץ אמרו בתגובה, כי הם אינם מאשרים ואינם מכחישים את הדיווח.