תביעה בספרד: בן אליעזר חשוד בפשעים נגד האנושות

שופט במדינה הורה לחקור תלונה שהגיש ארגון זכויות אדם פלסטיני נגד שר הביטחון לשעבר, בגין מעורבותו בהתנקשות בסלאח שחאדה בשנת 2002 • בן-אליעזר ועוד 6 קצינים בכירים, בהם דן חלוץ שהיה מפקד חיל האוויר, חשודים שביצעו פשעים נגד האנושות

(39 שניות)

שופט בספרד אישר לחקור תלונה שהגיש ארגון זכויות אדם פלסטיני נגד שר הביטחון לשעבר, בנימין בן-אליעזר, ושישה בכירים נוספים בגין פשעים נגד האנושות - כך מדווחות היום (חמישי) רשתות התקשורת במדינה. העילה לתביעה נגד השבעה היא מעורבותם בהתנקשות בבכיר חמאס סלאח שחאדה בשנת 2002 . בין הבכירים שצפויים להיחקר גם הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ והאלוף גיורא איילנד.

את התביעה הגיש "המרכז הפלסטיני לזכויות אדם", והשופט הספרדי, פרננדו אנדראו, הודיע כי בכוונתו להמשיך בחקירה. ועדת חקירה שתבדוק את התביעה תישלח לישראל לחקור את השבעה, ותגיע גם לעזה.

ההתנקשות בסלאח שחאדה בוצעה באמצעות הטלת פצצה במשקל טונה על שכונת מגורים בעזה ביולי 2002. הפצצה שהוטלה על ביתו של שחאדה מוטטה בניין מגורים בעזה וגרמה למוות של 14 אזרחים חפים מפשע ולפציעתם של רבים. בפעולה נהרגו שחאדה עצמו ועוד 14 אנשים נוספים, בהם עוזרו, אשתו ושלושה מילדיו.

זו אינה הפעם הראשונה שגורמים בחו"ל בודקים מעורבות של בכירים ישראלים בפרשת חיסול שחאדה. בחודש דצמבר 2007 ביטל השר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, ביקור מתוכנן בבריטניה עקב חשש שייעצר בשל תביעה פלילית העומדת נגדו שם. את התביעה הגישו בני משפחותיהם של 14 הפלסטינים שנהרגו במהלך החיסול.

דיכטר הוזמן לנאום באירוע של מכון מחקר בריטי, אולם לפני הביקור קיים התייעצות עם משרד החוץ בעקבות צווי מעצר שהוצאו לקציני צה"ל במקרים קודמים. מכיוון שהחוק המקומי מאפשר לאזרחים לבקש מבתי המשפט צווי מעצר במקרים מסוג זה, הוא החליט שלא להיענות להזמנה.

כמה חודשים מוקדם יותר דחה בית משפט פדראלי בארצות הברית תביעה דומה נגד דיכטר. התביעה הוגשה בשל "חלקו בקבלת ההחלטה להטיל את הפצצה" ובגין "אספקת המודיעין הדרוש לאישור הסופי של ההתקפה". השופט קבע כי לא ניתן לתבוע אותו, מכיוון שפעל מטעם ממשלת ישראל.

חלוץ: מרגיש רק מכה קלה בכנף

הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, שימש כמפקד חיל האוויר בתקופת חיסולו של שחאדה, הוא עורר סערה ציבורית כאשר בראיון לעיתון "הארץ" סיפר חלוץ שאמר לחייליו לאחר הטלת פצצה על ביתו של בכיר החמאס, סלאח שחאדה, בעזה: "עשיתם עבודה טובה, אתם יכולים לישון בלילה, אני ישן טוב". כאשר נשאל מה הוא מרגיש שהוא מפיל פצצה ענה: "אני מרגיש רק מכה קלה בכנף המטוס וזה הכול".

לאחר פרסום הראיון הגיש ארגון "יש גבול" עתירה נגד מינויו של חלוץ לסגן הרמטכ"ל בטענה כי המינוי פסול כי חלוץ נתן "פקודה בלתי חוקית בעליל שכל בן אנוש צריך להתקומם נגדה", והוא אינו ראוי לתפקיד פיקודי בצה"ל. העתירה, כידוע, נדחתה.