בית המשפט האירופי פסק: הילד החטוף יוחזר לישראל

אחרי שנה וחצי בית הדין הגבוה בשטרסבורג קבע: ילד שנחטף על ידי אימו לשוויץ יוחזר לאביו בישראל

בית המשפט האירופי הגבוה לזכויות האזרח בשטרסבורג הורה לאם שהבריחה את בנה הקטין מישראל לשוויץ, להשיבו לארץ. בכך, אישר ביהמ"ש את פסק הדין הישראלי שקבע כי אסור לאם להוציאו מן הארץ. בניגוד להחלטת ביהמ"ש הישראלי, הבריחה האם את בנה, קרי בנו של בעלה, לשוויץ, דרך מעבר טאבה, וטענה בשטרסבורג כי האב חזר בתשובה והצטרף לחב"ד. האם טענה כי חב"ד מוגדרת בעיניה כתנועה מסוכנת, ולכן נשקפת סכנה מוחשית לחייה ולחיי הקטין, אם תיאלץ לחזור לארץ. האב, באמצעות עו"ד משה זינגל מת"א, התנגד נמרצות לחטיפה ולהגדרה הבלתי נכונה כלפי תנועת חב"ד, וטען בפני ביהמ"ש בשטרסבורג כי יש לכבד את פסק הדין בישראל, אשר שקל את טובת הילד וקבע כי טובת הילד הינה במולדתו.

ביה"ד הנ"ל, אשר יושב בשטרסבורג, בצרפת, בהרכב של 7 שופטים מארצות אירופה ניהל את הדיונים למשך למעלה משנה לאחר ששמע את טענות הצדדים ואת חוות הדעת לגבי טובת הילד, הכריע בסופו של דבר, ביום 8.1.09, כי יש לקבל את טענותיו של עו"ד זינגל וחייב את האם להחזיר את הילד לישראל. ההכרעה נפלה על חודו של קול, דהיינו 4 נגד 3. השופטים מיוון, קפריסין, נורבגיה ושוויץ, היו בעד, והשופטים שכנגד היו מאוסטריה, רוסיה ולוקסמבורג. הפתיעה לרעה השופטת האוסטרית - שקבעה כיצד ניתן לשלוח ילד מחוץ לאירופה, למדינות שאין להם את הערכים האירופיים?! בימים הקרובים יגיע האב לשוויץ להחזיר את הילד. זהו ניצחון גדול של המשפט הישראלי שאושר אף בביהמ"ש האירופי.

עו"ד משה זינגל: "בית הדין הגבוה לצדק שבשטרסבורג גבוה יותר מבחינת המעמד מבית הדין הגבוה לצדק בישראל. להיאבק באירופה זה גם להיאבק באנטישמיות, כי כשגורל של ילד נקבע על חודו של קול זה דבר בלתי נסבל לחלוטין. בתי המשפט בישראל ובשוויץ הגיעו למסקנה שמקומו של הילד בישראל, עם אביו. האווירה בבית הדין בשטרסבורג הייתה מאוד לא נוחה וההתייחסות אחרת לגמרי ממה שציפיתי. הילד סבל שנה וחצי בעינויי דין למרות החלטת בית הדין הישראלי והשווצרי. לדעתי בית הדין בשטרסבורג צריך להיות יותר ליברלי ופחות חשדני כלפי יהודים ומדינת ישראל."

עוד בחדשות