טורקיה לחמאס: עליכם לזנוח את המאבק הצבאי

שר החוץ של טורקיה, עלי בבג'אן, אמר בראיונות לשני עיתונים במדינה כי על חמאס להחליט אם הוא רוצה להיות תנועה פוליטית או ארגון חמוש. במהלך מבצע "עופרת יצוקה" גינה ראש הממשלה הטורקי את ישראל וטען כי היא מבצעת "פשעים נגד האנושות"

ממשלת טורקיה, שהאושמה על-ידי האופוזיציה במדינה בהתייצבות לצד חמאס במהלך מבצע "עופרת יצוקה", קוראת לארגון לפעול באמצעים מדיניים כדי להשיג את מטרותיו ולזנוח את המאבק הצבאי בישראל.

שר החוץ הטורקי עלי בבג'אן אמר בראיונות לשני עיתונים במדינה כי "על חמאס לקבל החלטה. האם הוא רוצה להיות תנועה פוליטית או ארגון חמוש". הוא הוסיף כי "המלצתנו היא לפעול במסגרת מערכת פוליטית. המפלגה הנתמכת על ידי חמאס קיבלה 44 אחוזים מהקולות בבחירות האחרונות. אי אפשר להתעלם מבסיס תמיכה זה".

במהלך מבצע "עופרת יצוקה" גינה ראש ממשלת טורקיה, טאיפ ארדואן את הפעולה וכינה אותה "פשע נגד האנושות". הוא קרא לנדות את ישראל מהאומות המאוחדות עקב התעלמותה של ישראל מהחלטת הארגון על הפסקת אש בעזה. "כיצד נותנים למדינה כזו, שאינה מיישמת את הוראות מועצת הביטחון להיכנס בשערי האום?". אמר ארדואן.

ראש הממשלה הטורקי אף אמר כי "ישראל פגעה בכבודה של טורקיה בכך שתקפה את עזה". לדבריו, הוא הציע לראש הממשלה אהוד אולמרט לתווך בין ישראל וחמאס בנושא חידוש הרגיעה ובנושא המשא ומתן על שחרור גלעד שליט לפני המבצע ברצועה. אולם, לטענתו אולמרט הבטיח לו שיחזיר לו תשובה, אך תחת זאת פתח בתוקפנות על עזה. ארדואן הוסיף כי חמאס כיבד את הרגיעה ואילו ישראל הפרה אותה בכך שהמשיכה בהטלת המצור.