יום השואה הבינלאומי מצויין ברחבי העולם

64 שנים אחרי שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, נערכים היום ברחבי העולם טקסים לציון יום השואה. שגרירת ישראל באו"ם וראשי ארגונים יהודיים בניו יורק מאיימים לעזוב באופן הפגנתי את טקס העצרת הכללית של הארגון לציון היום. זאת, במידה ונשיא העצרת, הידוע בהתבטאויותיו האנטי-ישראליות, יתקוף בדבריו את ישראל

ברחבי העולם מציינים היום (שלישי) את יום השואה הבינלאומי, שנקבע בשנת 2005 על ידי האו"ם ומצויין מאז כל שנה ב-27 בינואר. באו"ם יתקיים האירוע המרכזי לציון היום ובין היתר הוזמנו אליו ניצולי שואה, ראשי ארגונים יהודיים ושגרירי ארצות.

הנואם המרכזי השנה הוא הרב ישראל מאיר לאו, יושב ראש מועצת "יד ושם" וניצול שואה, אך מי שיפתח את הטקס יהיה נשיא העצרת.

שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו וראשי ארגונים יהודיים בניו יורק מתכננים לעזוב היום באופן הפגנתי את הטקס, אם ראשון הנואמים, נשיא העצרת מיגאל ד'סקוטו ברוקמן, הידוע בהתבטאויותיו האנטי-ישראליות, ינצל את המעמד כדי לתקוף את ישראל.

בגרמניה ישא דברים הנשיא הורסט קוהלר בפרלמנט וטקס יתקיים במחנה ריכוז סמוך לברלין. בפולין התאספו ניצולי מחנה ההשמדה אושוויץ וראשי המדינה לציון יום השנה ה-64 לשחרור המחנה, בו נרצחו כמיליון בני אדם.

לדברי הרשיות האחראיות על המחנה, דרושים לפחות 120 מיליון דולר כדי לשמר את האתר ב-20 השנים הקרובות. גרמניה שיבחה אמש את מאמצי פולין לטפל בשימור המקום והתחייבה לסייע במימון עלותו של השימור.

"האנשטישמיות מרימה את ראשה המכוער בעולם"

גם בישראל הצטרפו לעולם וציינו את היום הבינלאומי לזכרם של הנספים בשואה. שרת החוץ, ציפי לבני אמרה באירוע במכון משואה כי "האנטישמיות היום שוב מרימה ראשה המכוער בעולם. עמים ומנהיגים מכחישים את השואה וחובה עלינו לעצור זאת".

לבני הוסיפה כי "להיות מנהיגה בישראל משמעו לראות את הכתובת על הקיר, לשאול האם עשית את המעשה הנכון ולהישבע: לעולם לא לשכוח".