"מקווה שישראל לא תיאלץ לחדש את המבצע בעזה"

בנאום בכנס של הקונגרס היהודי העולמי בירושלים אמר ראש הממשלה אהוד אולמרט כי הוא אינו מכיר שום מדינה בעולם שלא היתה מגנה על אזרחיה כפי שאנחנו הגנו. "אנחנו רוצים שהחיים בעזה יהיו נורמליים, אבל בעזה שולט ארגון טרור ולא יכולנו להמשיך במצב כפי שהיה"

ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר הערב (שני) בנאום בכנס של הקונגרס היהודי העולמי בירושלים כי הוא מקווה שישראל לא תיאלץ לחדש את המבצע בעזה. "לא רק שהמצרים, האירופים וארה"ב ישתפו פעולה כדי להפסיק את ההברחות מרצועת עזה, אני מאמין שהפלסטינים עצמם בעזה יבינו שעדיף להם, לא רק לנו, שיהיה שקט ושנגיע להתחלה חדשה". בעניין הסורי אמר רה"מ כי בדמשק יודעים שכדאי להם לעשות שלום עם ישראל ולא להילחם בנו.

"בארבעת השבועות האחרונים הצלחנו להשיג משהו שהיה חסר הרבה שנים בחייה של המדינה. העם התחבר עוד פעם. סולדריות אמיתית, אחדות של כל הישראלים. כולם הרגישו שהזמן הגיע ושהממשלה של ישראל תעשה את הדבר האחד שהוא בבחינת הדבר החשוב ביותר לאזרחי העם. להגן עליהם ולספק להם ביטחון".

אולמרט הוסיף "אני לא מכיר שום מדינה בעולם שלא תגן על אזרחיה כפי שאנחנו הגנו. דיברתי עם הרבה מהמנהיגים בעולם. שאלתי אותם – תארו לעצמכם שמשהו כזה היה קורה אצלכם שעיר של 50,000 בני אדם היתה מותקפת באופן יום-יומי מטילים. איך הייתם מגיבים? האם לא הייתם מגיבים בכל הכוח נגד אלו שהיו יורים על האזרחים שלכם על מנת להרוג אנשים תמימים?"

בנוגע לירי שבוצע לעבר בנייני אונר"א ציין אולמרט כי "כאשר יורים, אזרחים נהרגים. אנחנו לא רוצים את זה, מנסים להימנע מזה אבל לפעמים זה קורה. אני מצטער על כך ובישראל כולם מצטערים על כך אבל אנחנו לא ניתן להם לירות על אזרחינו".

"רוצים שהחיים בעזה יהיו נורמליים"

אולמרט אמר כי בישראל רוצים שהחיים בעזה יהיו נורמליים, אבל בעזה שולט ארגון טרור, ולא יכולנו להמשיך כפי שהיה. אני מקווה שיום אחד בעזה יפטרו מהטרוריסטים ויתחילו חיים חדשים ויחסים חדשים עם מדינת ישראל".

אולמרט התייחס לבחירות הקרבות ואמר כי הוא נמצא בעמדה הטובה ביותר. "אני לא צריך לרוץ ממקום למקום. לא משנה מי יהיה בתפקיד ראש הממשלה, הוא יצטרך להתמודד עם הבעיות הקשות ויצטרך להגיע לאותן בחירות. אם אנחנו רוצים מדינה יהודית דמוקרטית, אז הבחירה היא בלתי נמנעת. יש רק דרך אחת כדי להגיע לשלום וזה על בסיס פשרה. שני הצדדים יצטרכו להגיע לפשרה".