שר הבטחון ידון עם מקבילו האמריקני במניעת ההברחות

ברק ייצא ביום שלישי הקרוב לביקור של כ- 24 שעות, וייפגש עם שר ההגנה האמריקני וויליאם גייטס וידונו בתיאומי בטחון בין שתי המדינות לאחר הלחימה בדרום

שר הבטחון, אהוד ברק, ייצא ביום שלישי הקרוב לביקור בזק של כ- 24 שעות בארה"ב, שם ייפגש עם שר ההגנה האמריקני וויליאם גייטס. השניים ידונו בתאומי בטחון במציאות שלאחר הלחימה בעזה, ובין השאר יבקשו להסדיר את המנגנונים המדויקים למניעת ההברחות לרצועה.

גורמים הבקיאים בפרטי הנסיעה טוענים כי נושא ההברחות יהווה את מרכז השיחות אך בנוסף ידברו השניים על עניינים מדיניים ואיזוריים נוספים, וביניהם התחמשותה הגרעינית הנמשכת של אירן, ואולי אף נושא שחרורו של גלעד שליט.

הביקור הנוכחי של שר הבטחון תואם כבר לפני מספר חודשים, אך נדחה בשעתו בשל פינוי בית המריבה בחברון. כעת, עם חילופי השלטון ולאחר סיום מבצע "עופרת יצוקה" החליטו בשתי הלשכות כי זהו הזמן הנכון לביקור נוסף.

אתמול (חמישי) אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי הוא יפעל ללא לאות להשגת שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים. אובמה הוסיף כי "ארצות הברית תמיד תגן על זכותה של ישראל להגן על עצמה".לפני דבריו של אובמה נאמרו בנאום במחלקת המדינה האמריקנית, מייד לאחר שהודיע, יחד עם מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, על מינויו של הסנטור לשעבר ג'ורג' מיטשל לתפקיד שליחו המיוחד למזרח התיכון.

אובמה התייחס גם לנושא הפעולה הצבאית בעזה ואמר כי "המתווה להפסקת אש יציבה הוא ברור: חמאס חייב להפסיק את הירי לעבר ישראל ואילו זו חייבת לסגת לחלוטין מעזה. ארה"ב ובנו בריתה יתמכו במדיניות שתביא להפסקת ההברחות בעזה ולמצב בו חמאס לא יוכל להתחמש מחדש". יש לציין עם זאת כי אתמול כבר יצא אחרון החיילים הישראלים מרצועת עזה.

מיטשל, מנסחו של הסכם השלום בצפון אירלנד, אמר עם כניסתו לתפקיד כי "אין סכסוך בלתי פתיר. אין סכסוך שלא יכול להגיע לסיומו". מיטשל אמר כי הוא ישקיע את מירב מאמציו להביא ל"שלום ויציבות למזרח התיכון".

"עומד בפני סכסוך סוער, מורכב ומסוכן", אמר מיטשל והמשיך "אחד שנמשך כל כך הרבה זמן שרבים רואים בו מצב שאינו יכול להתשנות". הוא ציין עם זאת כי הוא, קלינטון ואובמה אינם חושבים כך.

"למדתי מהמצב בצפון אירלנד, כי אפילו סכסוכים שהחלו לפני מאות שנים יכולים להיפתר על ידי דיאלוג בין הצדדים ורצון שלהם להביא לסיום של הסכסוך". אובמה הודיע כי ישלח את מיטשל לאזור "במהירות האפשרית".

לפני כשבוע חתמו מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס ושרת החוץ ציפי לבני על מסמך הבנות שיערוב את הפסקת הברחות הנשק לרצועת עזה. בתום הפגישה אמרה רייס כי "מסמך ההבנות שנחתם הוא אחד מהתנאים שיסייעו להגיע להפסקת אש יציבה ברצועת עזה. מטרתו העיקרית היא למנות את ההצטיידות מחדש של חמאס".

רייס המשיכה ואמרה כי "הפסקת ההברחות לעזה היא אחד התנאים שיביאו לכך שהפסקת האש תהיה יציבה ותוכל להחזיק מעמד". מזכירת המדינה האמריקנית מתחה ביקורת על התנהגות חמאס ואמרה כי חמאס הפך את עזה לבית סוהר, הוא העמיק את הייסורים של העם הפלסטיני".

היא הביעה תמיכה במשטרו של אבו מאזן ואמרה כי "יו"ר הרשות מדגים בהתנהגותו כי הוא המנהיג של כל העם הפסלטיני".

רייס נשאלה האם הפסקת האש תיכנס לתוקפה עד יום שלישי הבא, מועד השבעתו של נשיא ארה"ב החדש, ברק אובמה. בתשובתה אמרה כי "אני מאמינה שזה עומד להיגמר. עכשיו צריך לעבוד על המצב ההומניטרי ונושא המעברים. לוח הזמנים האמריקני הוא לא עניין כאן. אנחנו עובדים על השגת הפסקת אש בלוח זמנים מאוד צפוף".

דובר מחלקת המדינה, שון מקורמיק, סירב לפרט את סעיפי המסמך, אך אמר כי "מטרת המסמך היא שחמאס לא יוכל להתחמש שוב דרך הים, יבשה או האוויר". הוא ציין, עם זאת, כי חיילים אמריקנים לא יוצבו בעזה או במצרים כחלק מההבנות עם ישראל.