אובמה: נפעל ללא לאות להשגת שלום בר קיימא במזה"ת

בנאום במחלקת המדינה אמר נשיא ארה"ב החדש כי מדיניותו במהלך הכהונה תהיה להביא לפתרון יציב בסכסוך הישראלי-פלסטיני • הוא מינה את ג'ורג' מיטשל לשליחו המיוחד באזור • מיטשל אמר כי "אין סכסוך שהוא בלתי פתיר"

גיל תמרי מדווח מוושינגטון (1:50 דק')

נשיא ארה"ב החדש, ברק אובמה, אמר אתמול בערב (חמישי) כי הוא יפעל ללא לאות להשגת שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים. אובמה הוסיף כי "ארצות הברית תמיד תגן על זכותה של ישראל להגן על עצמה".

דבריו של אובמה נאמרו בנאום במחלקת המדינה האמריקנית, מייד לאחר שהודיע, יחד עם מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, על מינויו של הסנטור לשעבר ג'ורג' מיטשל לתפקיד שליחו המיוחד למזרח התיכון.

אובמה התייחס גם לנושא הפעולה הצבאית בעזה ואמר כי "המתווה להפסקת אש יציבה הוא ברור: חמאס חייב להפסיק את הירי לעבר ישראל ואילו זו חייבת לסגת לחלוטין מעזה. ארה"ב ובנו בריתה יתמכו במדיניות שתביא להפסקת ההברחות בעזה ולמצב בו חמאס לא יוכל להתחמש מחדש". יש לציין עם זאת כי אתמול כבר יצא אחרון החיילים הישראלים מרצועת עזה.

מיטשל, מנסחו של הסכם השלום בצפון אירלנד, אמר עם כניסתו לתפקיד כי "אין סכסוך בלתי פתיר. אין סכסוך שלא יכול להגיע לסיומו". מיטשל אמר כי הוא ישקיע את מירב מאמציו להביא ל"שלום ויציבות למזרח התיכון".

"עומד בפני סכסוך סוער, מורכב ומסוכן", אמר מיטשל והמשיך "אחד שנמשך כל כך הרבה זמן שרבים רואים בו מצב שאינו יכול להתשנות". הוא ציין עם זאת כי הוא, קלינטון ואובמה אינם חושבים כך.

"למדתי מהמצב בצפון אירלנד, כי אפילו סכסוכים שהחלו לפני מאות שנים יכולים להיפתר על ידי דיאלוג בין הצדדים ורצון שלהם להביא לסיום של הסכסוך". אובמה הודיע כי ישלח את מיטשל לאזור "במהירות האפשרית".