ישראל תדרוש סימן חיים משליט תמורת מו"מ על המעברים

בירושלים מעריכים כי תמורת התקדמות במגעים על פתיחת המעברים לעזה, תדרוש ישראל מחמאס סימן חיים נוסף מהחייל השבוי, גלעד שליט, או אפילו ביקור של הצלב האדום • אולמרט ולבני הגמישו את עמדתם לגבי אישור מספר האסירים שישוחררו בעסקה • ובחמאס - שם רואים את הנעשה בישראל ואומרים "נדרוש יותר אסירים"

(3:14 דקות)

"ישראל מתכוונת לדרוש סימן חיים מגלעד שליט או אפילו ביקור של הצלב האדום אצלו, תמורת התקדמות במשא ומתן על פתיחת המעברים לרצועת עזה" - כך אומרים הערב (חמישי) גורמים מדיניים בירושלים.

בקרב אנשים בסביבת ראש הממשלה טוענים כי חמאס של היום הוא לא אותו חמאס שלפני המבצע בעזה ולכן ניתן להתקדם בשיחות בנושא. הפרשן המדיני של חדשות 10, צ'יקו מנשה, אומר כי יש להבין כי "חמאס לא ישחרר את שליט רק בתמורה לפתיחת המעברים. חמאס לא יוותר על שחרור אסירים - הוא חייב להביא הישג לאנשיו".

הוא הוסיף כי "ראש הממשלה אהוד אולמרט רוצה את העסקה לשחרור שליט. הוא מאמין כי ניתן לבצע אותה בתוך כמה שבועות - כלומר כל עוד הוא יושב בכיסא בלשכת ראש הממשלה".

הפרשן הפוליטי של חדשות 10, רביב דרוקר, אומר כי "לבני ואולמרט עדיין לא מוכנים לשחרור כל 450 האסירים שחמאס מבקש תמורת גלעד שליט, אך יש התקדמות בעמדתם והם מוכנים לדבר על מספרים גדולים יותר".

דרוקר מוסיף "בקבינט יש כרגע רוב לאישור העסקה לשחרור גלעד. אבל ניתן לראות כי כל הדיבורים בימים האחרונים משפיעים מאוד על עמדת חמאס. הדיבור לא מועיל לישראל ובכירי חמאס רק מקשיחים את עמדותיהם. אם יש מי שחושב ששליט ישתחרר לפני הבחירות בישראל - זה סהרורי".

חמאס: מוכנים להתקדם רק בתנאים שלנו, לא של ישראל

גם בחמאס שומעים את הפטפטת בנושא שליט של הימים האחרונים והערב הם אומרים "תנאינו בעסקה לא השתנו וכעת אנחנו דורשים אפילו 1400 אסירים ואולי יותר"

הפרשן לענייני ערבים, צבי יחזקאלי, אומר כי "בחמאס מרגישים כי ניתן להקשיח את העמדות כלפי גלעד שליט. הם ממשיכים לטעון כי אין קשר בין המעברים לגלעד שליט. אנחנו מוכנים להתקדם רק בתנאים שלנו, לא של ישראל".