הגיעו הביתה: משפחת אובמה נכנסה לבית הלבן

בטקס חגיגי ומצעד שיציג את פניה היפות של ארצות התקבל הנשיא הטרי, ברק אובמה בבית הלבן. בדרכם למעונם החדש יצאו הזוג הנשיאותי מהלימוזינה וצעדו בשדרות פנסילבניה כשהם מנופפים לקהל הרב שהתאסף כדי לצפות בכניסה החגיגית של הנשיא ה-44 אל הבית הלבן

(2:30 דק')

נשיא ארה"ב ה-44 ברק אובמה הגיע הלילה (רביעי) אל הבית הלבן שם התקבל יחד עם אשתו מישל, וסגנו, ג'ו ביידן ורעייתו, ג'יל, במצעד חגיגי. הזוג הנשיאותי הגיע למעונו החדש בתום מצעד שערכו בשדרות פנסילבניה שבבירה האמריקנית, וושינגטון.

קהל רב של אנשים עמדו שעות ארוכות באזור מעבר השיירה של הנשיא הטרי בציפייה לראות את אובמה צועד לעבר הבית הלבן. ברק ומישל אף יצאו מהלימוזינה המיוחדת ועשו כברת דרך ברגל כשהם מנופפים לעבר הצופים הנלהבים. גם בני הזוג ביידן הצטרף אליהם בצעידה.

כמיליון וחצי בני אדם התקבצו מוקדם יותר ברחבת הטקס שבגבעת הקפיטול, בקור מקפיא כשהטמפרטורה מתחת לאפס, על מנת לצפות בהשבעתו של הנשיא השחור הראשון בהיסטוריה האמריקנית. משעות הבוקר המוקדמות נוצרו עומסי תנועה חסרי תקדים בכל רחבי בירת ארצות הברית כשרבים העבירו את הלילה ברחבת ההשבעה כדי לשריין לעצמם מקומות טובים לטקס.

"להתנער מהאבק ולהתחיל בבניית אמריקה"

זמן קצר לאחר שהושבע לתקיד הנשיא ה-44 של ארצות הברית על אותו ספר התנ"ך עליו הושבע הנשיא אברהם לינקולן ששחרר את העבדים, נשא הנשיא השחור הראשון ברק אובמה את נאום הכניסה המסורתי לתפקיד.

"אזרחים יקרים, אני עומד כאן היום ומרגיש ענווה נוכח המשימה הניצבת בפנינו, אסיר תודה על האמון שנתתם בי מודע לקורבנות שהקריבו אבותינו. אני מודה לנשיא בוש, על שירותו לאומה. כמו כן על הנדיבות ושיתוף הפעולה במהלך חילופי השלטון", אמר אובמה מול קהל של מיליון וחצי בני אדם נרגשים.

אובמה המשיך ואמר כי "באישור מחדש לגדולתה של אומתנו, אנחנו מבינים שגדולה לעולם אינה מובנת מאליה, ויש להרוויח אותה. המסע שלנו מעולם לא היה כזה שיש בו קיצורי דרך או הסתפקות במועט. הוא איננו נתיב לרכי לבב, למי שמעדיפים מנוחה על עבודה, או מחפשים רק תענוגות, עושר או תהילה. הוא כן נועד ללוקחי סיכונים, אנשי עשייה, אנשים יוצרים - חלק מהם מפורסמים, אבל על פי רוב גברים ונשים שאינם ידועים בזכות עבודתם, שנשאו אותנו לאורך נתיב ארוך וקשה לעבר שגשוג וחופש.

"הם ראו את אמריקה כגדולה יותר מסך השאיפות האישיות שלנו, גדולה יותר מההבדלים הנובעים ממוצא, עושר או עדה. זה המסע שאותו אנו ממשיכים היום. אנחנו עדיין האומה המשגשגת והחזקה ביותר בעולם. החל מהיום, אנחנו חייבים לקחת את עצמנו בידיים, להתנער מהאבק ולהתחיל שוב את המלאכה של בניית אמריקה, שכן ידוע לנו שמורשת הטלאים שלנו היא עוצמה ולא חולשה".

נאום ההשבעה המלא »