לבני: היחסים בין ישראל לארה"ב תלויים גם במי שייבחר כאן

בשיחה עם סטודנטים באוניברסיטת תל אביב על רקע השבעתו של אובמה, אמרה יו"ר קדימה כי "היו כבר תקופות של הנהגה מאוד ידידותית בווושינגטון לצד ראשי ממשלה שלא ידעו לגייס את זה לאינטרסים משותפים". לדבריה, תזהה את האינטרסים הללו ולפעל בשיתוף פעולה מלא עם ארה"ב. על חמאס אמרה: "אין איתם כל תקווה והפלסטינים בעזה משלמים את המחיר"

יו"ר קדימה, שרת החוץ ציפי לבני, הגיעה הערב (שלישי) לאוניברסיטת תל אביב, ושוחחה עם סטודנטים במסגרת "השבוע הפוליטי" שמתקיים בקמפוס לקראת הבחירות. בין היתר, התייחסה לבני להשבעתו של ברק אובמה לתפקיד נשיא ארה"ב, למבצע של צה"ל ברצועת עזה ולערבים אזרחי ישראל.

"היחסים בין ארה"ב לישראל ייקבעו לא רק על פי מי שיושבע שם, אלא גם מי שייבחר כאן. היו כבר תקופות של הנהגה מאוד ידידותית בווושינגטון לצד ראשי ממשלה שלא ידעו לגייס את זה לאינטרסים משותפים, ונוצרו עימותים כמעט ברמה יומיומית. לכן, כמו כל מערכת יחסים זה תלוי בשני הצדדים", אמרה לבני.

שרת החוץ אמרה, שאם תיבחר בכוונתה להיפגש עם אובמה ולזהות את האיומים המשותפים לישראל ולארה"ב ולפעול בשיתוף פעולה מלא. "אנחנו מחויבים לומר שהאינטרס של ישראל הוא לקדם את תהליך השלום בכפוף לאינטרסים בסיסיים שמשקפים לא רק את האינטרסים של ישראל, אלא את אלו של העולם כולו", הסבירה לבני.

"כשגם הם יודעים שאנחנו מתוך הבנה של האינטרסים שלנו רוצים ומקדמים את תהליך השלום כפי שהגדרנו באנאפוליס לפני שנה, נוכל לקבל את אותה ההבנה ואת אותה העזרה במלחמה המשותפת כנגד הטרור של חמאס בעזה וכנגד ההתגרנעות של איראן. צריכים להבין שישראל יכולה להיות נכס של ארה"ב, והיא יכולה להיות נטל".

"אני יכולה לדון על ירושלים והפליטים, אבל לא עם חמאס"

בהתייחסה לחמאס, אמרה שרת החוץ כי אין כל תקווה עם הארגון. "אני יכולה להיכנס לחדר עם מישהו שיש לנו בסיס משותף – אתווכח על הגבול, אתווכח על ירושלים ועל הפליטים, אבל יש משהו משותף שאיתו אפשר להיכנס לחדר", סיפרה על המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית.

"חמאס מסרב להכיר בישראל. איזו אידיאולוגיה זו? הם יכלו להיות היום במקום הרבה יותר טוב, ומי שמשלם את המחיר הם באמת אותם פלסטינים, ואחת המשימות שיש לנו עכשיו זה שיקום עזה באופן שלא יחזק את חמאס אלא את הגורמים המתונים.

"אולי עכשיו, אחרי המבצע, תיווצר ההזדמנות שתאפשר לגורמים הפרגמטיים יותר להכניס רגל, כל עוד העולם לא יתפתה דרך השיקום לעבוד מול הממשל הקיים בעזה, אלא מול הנהגה אחרת. עזה זו בעיה שהיא לא רק של ישראל – היא גם מכשול בדרך של הפלסטינים להקים ממשלה. לכן אנחנו עובדים בינתיים מול הפלסטינים ביהודה ושומרון, וככל שהעולם יזהה אצלנו את הכוונות להתמיד בתהליך השלום, כך התהליך יקודם ותהיה יותר הבנה לעמדה שלנו".

יו"ר קדימה נשאלה האם המבצע בעזה ישפיע על הצבעתם של אזרחי ישראל הערבים, וענתה: "חשוב לי מהערבים, ולאו דווקא מהקול הערבי. אני לא מתרגמת כל אזרח לכמה קולות הוא נותן לי בקלפי.

"ביחס לעיקרון של שתי המדינות, אני מאמינה שלשם הקיום של מדינת ישראל כבית לעם היהודי, אנחנו צריכים לאפשר הקמת מדינת לאום פלסטינית. זה לא אומר שמישהו צריך לעזוב, ואני מחויבת לכל אזרחי המדינה ללא הבדלי דת ולאום – אבל מדינת ישראל היא מדינה יהודית באופן שאין בו כפייה, באופן שיש בו ביטוי סמלי בדגל, בלאום. השלום יגיע רק כשכל ערביי ישראל יקבלו את העיקרון הזה".