אש נפתחה לעבר כוחות צה"ל בשני מוקדים ברצועה

לאחר יממה של שקט באזור הרצועה - מפרים הפלסטינים את הפסקת האש • שתי התקריות אירעו סמוך למחסום כיסופים - לא היו נפגעים • בצה"ל בודקים את נסיבות התקרית • במקביל, הפלסטינים מדוווחים כי כוח צה"ל ירה והרג חקלאי פלסטיני בעיירה ג'בליה קצין

למרות ההכרזה על הפסקת האש, תקריות הירי לא מפסיקות. בשעות הצהריים המוקדמות (שלישי) נפתחה אש לעבר כוח צה"ל שפעל צפונית למעבר כיסופים. הכוח השיב בירי אך לא זיהה פגיעה במקור האש. החיילים לא נפגעו, ובצה"ל בודקים כעת את נסיבות התקרית. מצה"ל נמסר כי הכוח ששהה במקום עסק בפעילות שגרתית כאשר נפתחה עליו האש. בעקבות הירי, כוחות נוספים תגברו את הציר בסריקות. זמן קצר לאחר מכן, יארעה תקרית נוספת באזור, גם במקרה זה לא היו נפגעים ולא זוהתה פגיעה.

קצין בפיקוד הדרום אומר כי בצבא ידעו שתקריות האש יימשכו גם לאחר ההכרזה על הפסקת האש. "אנו מניחים שתקריות אלו יוסיפו להתרחש גם בימים הקרובים. כוחות צה"ל בגזרה הונחו להישאר בכוננות עליונה ולהיות מוכנים לכל תרחיש". בצה"ל מדגישים כי יגיבו בעוצמה על כל תקרית אש או שיגורים לעבר מדינת ישראל.

גם בפיקוד מרכז לא שקט, ואתמול התרחש בכוכב השחר פיגוע ירי, ממנו נפצע באורח קשה תושב מהישוב. בידי פיקוד המרכז עשרות התראות לביצוע פיגועי ירי ודקירה שמתכננים הפלסטינים. בשבועות האחרונים תפסו כוחות צהל ומשמר הגבול יותר מ-7 חשודים אשר תכננו על פי החשד לבצע פעולות טרור. החשודים נתפסו כשברשותם סכינים ואמצעים אחרים לפעולות איבה. כמו כן בפעולות צה"ל בגזרה נעצרו עשרות חשודים בחשד להשתייכות לארגוני טרור. פיקוד מרכז תגבר את כמות החיילים במחסומים מחשש לפעולות נוספות.

במקביל מדווחים הפלסטינים כי חקלאי פלסטיני נהרג הבוקר בעיירה ג'בליה שבצפון הרצועה. עדי ראיה מסרו לאתר "פלסטין היום" כי חיילי צה"ל פתחו לעברו באש בזמן שעבד בשדה.

אולמרט: חמאס נושא באחריות להרס

בצהריים מבקר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ברצועת עזה, ואומד את הנזקים שנגרמו שם במהלך הלחימה. לפני כן נפגש באן עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושמע ממנו כי האו"ם צריך לרכז את מאמצי השיקום, ביחד עם הארגונים הבינלאומיים ובשיתוף פעולה עם מצרים, הרשות הפלסטינית והמדינות הפרגמאטיות. "אסור שהחמאס ישאב לגיטימציה כלשהי מתהליך השיקום, שכן, חמאס הוא הנושא באחריות לחורבן ברצועה", אמר אולמרט.

באן אמר לראש הממשלה כי הוא מעריך את ההחלטה של ישראל לנצור את האש ברצועת עזה. ראש הממשלה הוסיף כי סיוע הומניטארי ושיקום הרצועה אין בו כדי לפתור את הבעיה הקיימת ברצועת עזה - רק המשך התהליכים המדיניים באזור והגעה לשלום יציב, דווקא בעת הזאת, יש בהם כדי להביא פתרון לבעיות באזור.