אולמרט למזכ"ל האו"ם: חמאס אחראי לחורבן ברצועה

ראש הממשלה אהוד אולמרט נפגש עם מזכ"ל האמות המאוחדות וטען בפניו כי על האו"ם, יחד עם הארגונים הבינלאומיים, מצרים, הרשות הפלסטינית והמדינות הפרגמאטיות לרכז את מאמצי השיקום ברצועת עזה • מזכ"ל האו"ם אמר לאולמרט כי הוא מעריך את ההחלטה של ישראל לנצור את האש ברצועת עזה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט נפגש היום (שלישי) עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון ואמר לו כי את מאמצי השיקום צריכים לרכז האו"ם, יחד עם הארגונים הבינלאומיים ובשיתוף פעולה עם מצרים, הרשות הפלסטינית והמדינות הפרגמאטיות. "אסור שהחמאס ישאב לגיטימציה כלשהי מתהליך השיקום, שכן, חמאס הוא הנושא באחריות לחורבן ברצועה", דברי אולמרט.

שני האישים דנו בדרכים לשמור על יציבות הפסקת האש ובתוכניות האו"ם ומדינות נוספות לרכז מאמצים לסיוע הומניטרי לאוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה ובשלב שני לתרום לשיקומה.

באן אמר לראש הממשלה כי הוא מעריך את ההחלטה של ישראל לנצור את האש ברצועת עזה.ראש הממשלה הוסיף כי סיוע הומניטארי ושיקום הרצועה אין בו כדי לפתור את הבעיה הקיימת ברצועת עזה - רק המשך התהליכים המדיניים באזור והגעה לשלום יציב, דווקא בעת הזאת, יש בהם כדי להביא פתרון לבעיות באזור.

בתגובה לדברי מלך סעודיה אתמול על הישארותה של היוזמה הערבית רלוונטית להמשך תהליכי השלום באזור, אמר ראש הממשלה כי ישראל היתה ועודנה מוכנה לקבל את היוזמה הערבית כמסגרת להמשך ניהול המשאים ומתנים לשלום, בראש ובראשונה עם הרשות הפלסטינית וגם עם מדינות ערביות נוספות.

לאחר פגישתם הגיע מזכ"ל האו"ם לביקור ברצועת עזה. דוברו אמר כי מטרת הביקור היא הבעת סולידריות עם סבלם של הפלסטינים בתום המבצע ברצועה. מזכ"ל האו"ם לא צפוי להיפגש בעזה עם נציגי חמאס.

סיור משותף במעבר כרם שלום

בתוך כך, סייר הבוקר השר יצחק הרצוג, הממונה על תיאום הסיוע הממשלתי ההומניטרי לתושבי עזה, עם שר החוץ האיטלקי פרנקו מרטיני, במעבר כרם שלום. השניים בחנו את האפשרות להעביר משלוחים הומנטיריים של ממשלת איטליה לרצועה.

מרטיני הביע את מחויבותם של ראשי מדינות אירופה להבטחת הסיוע ההומניטרי, לצד חיזוק הרשות הפלסטינית בראשות אבו-מאזן. הרצוג הדגיש את כוונת ממשלת ישראל להכפיל את היקף כניסת המשאיות לעזה בטווח הקרוב וציין כי על המערכת הבינלאומית להבטיח שהחמאס לא יהיה הגורם שייהנה מהסחורה הנכנסת לעזה תוך תיאום עם ממשלת מצרים והרשות.

לדברי הרצוג, מרטיני הסכים עם עמדה זו ואמר שיקדם את הנושא בפגישתו עם ראש הממשלה הפלסטיני שתיערך אחר הצהריים ברמאללה.