הושג הסכם על פיצוי לבעלי עסקים ועובדים בדרום

על פי הסיכום שהושג בין האוצר, רשות המיסים וההסתדרות, הפיצוי יוענק לבעלי עסקים ועובדים, הנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ מהגבול עם הרצועה, שנפגעו מהמצב הביטחוני. משרד האוצר יגיש את התקנות לאישור בעוד חודש, והמעסיקים יוכלו לבחור בשלושה מסלולי פיצוי

משרד האוצר, רשות המיסים וההסתדרות הגיעו אמש (שני) להסכם על מנגנון לפיצוי של בעלי העסקים והעובדים מאזור הדרום, שנפגעו בעקבות המצב הביטחוני על רקע הלחימה ברצועת עזה. על פי ההסכם, הפיצוי ייחשב לשכר עבודה בסיסי ויעניק לעובדים זכויות סוציאליות מלאות.

בימים הקרובים יחתמו הממשלה, ההסתדרות והמעסיקים על הסכם קיבוצי, שיעגן את ההסכמות שהושגו הערב, ובתחילת פברואר יגיש משרד האוצר לאישור ועדת הכספים של הכנסת תקנות בנושא. לאחר אישורן, יכנס מנגנון הפיצוי לתוקף ויפורסמו הנחיות ברורות לציבור הרחב.

סוכם כי מנגנון הפיצוי יחול על עובדים המועסקים בעסקים הנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ מקו הגבול עם רצועת עזה, בהתאם למפה שפורסמה על ידי פיקוד העורף. הפיצוי יינתן לעובדים שלא הגיעו למקומות עבודתם בהתאם להנחיות כוחות הביטחון. כמו כן, יינתן הפיצוי לעובדים שנעדרו ממקומות עבודתם מפני שהשגיחו על ילדיהם מתחת לגיל 14, בעקבות סגירת מוסדות החינוך.

השכר לעובדים ישולם על ידי המעסיקים, כשמנגנון הפיצוי מתחלק לשלושה מסלולים, הנתונים לבחירתם של המעסיקים, שיקבלו את הפיצוי מרשות המיסים.

המסלול הראשון הוא מסלול שכר, בו מעסיק יוכל להגיש בקשת תביעה לקבלת החזר בגין שכר ששולם לעובדים שלא הגיעו לעבודתם בשל הסיבות שצוינו. המסלול השני הוא מסלול מחזורים, בו מעסיק יוכל להגיש בקשת תביעה לקבלת החזר בגין ירידה במחזור העסקי בשל המצב הביטחוני. המסלול השלישי הוא מסלול הוצאות, בו המעסיק יוכל להגיש בקשת תביעה לקבלת פיצוי בגין הנזק התפעולי שנגרם לעסק בחודש ינואר בשל המצב הביטחוני בדרום.